Víte, jak často měnit lůžkoviny u dětí i dospělých?

Kolem údržby lůžkovin se točí celá řada mýtů a pověstí. Většina lidí sice věnuje lůžkovinám dostatek pozornosti, ale ne každý převléká ložní povlečení zavčasu nebo správně. Jelikož se v peřinách usazuje různý mikrobiologický odpad, díky němuž se povlečení i prostěradla stávají nehygienické, pojďme si říct, jak často lůžkoviny měnit, ať už mluvíme o ložním prádle dětském nebo pro dospělé. 

Měnit povlečení jednou za měsíc je nedostačující 

Podle průzkumů většina lidí převléká peřiny a postel jednou za měsíc, a to většinou při velkém úklidu. Jenže odborníci jsou toho názoru, že je to bohužel nedostačující. Ložní prádlo by se podle nich mělo vyměňovat každý týden, maximálně jednou za čtrnáct dnů. Jak již bylo zmíněno, v peřinách se usazuje různý mikrobiologický odpad (kupříkladu odumřelá kůže nebo pot, který vytváří prostředí pro vznik bakterií a roztočů). Tím, že budeme zavčasu převlékat peřiny a postel vzniku roztočů a bakterií předejdeme.  

Největší pozornost klaďte na prostěradla 

Odborníci jsou také toho názoru, že bychom největší pozornost měli klást na prostěradla. Když už peřiny nebudou vyměněny za týden, nýbrž za čtrnáct dnů, měly by být jednou týdně vyměněna alespoň prostěradla.  

Jednou za čas vyperte i samotné peřiny a polštáře 

Abyste spali skutečně v hygienickém prostředí, měli byste jednou za čas vyprat i samotné peřiny a polštáře. Skutečně to není jenom o převlečení ložního prádla. Minimálně dvakrát do roka perte polštáře, na kterých spíte, a peřiny, pod nimiž spíte.  

Pokud nemáte tak velkou pračku, je načase zamířit do čistírny, kde se zabývají praním právě i peřin nebo zmiňovaných polštářů. Jestliže nebudete na praní peřin a polštářů zapomínat, zbavíte peřiny i polštáře biologického odpadu, a tím pádem prodloužíte jejich životnost. Navíc budete spát v hygienicky dokonalém prostředí.