Topná sezona začala. Jak ušetřit za topení?

Topná sezona se zase po roce hlásí o slovo. Pokud jste do této doby nestihli přejít k jinému dodavateli tepla, počkejte s tím zase do léta, nyní by se to už nevyplatilo. Letošní rok bude, co se týče topení a financí za topení, o něco horší než jiné roky. Důvodem je zdražování energií, a to jak elektrické energie, tak plynu. Vyplatilo by se tedy vědět, jak za topení ušetřit. Přece jen nechceme v zimě mrznout, ale nechceme se ani díky topení dostat do finanční tísně.

Jak tedy ušetřit za topení? Je to jednodušší, než se na první pohled zdá. Je to jen o návycích, které bychom si měli osvojit. Pokud k osvojení návyků dojde, máme vyhráno a částka za teplo nebude tak vysoká, jak si myslíme.

1) Hlídejte si teplotu v místnostech

Jak jsme zmínili, během zimy nechcete mrznout, ale na druhou stranu nemáte zájem ani o to, abyste museli platit enormně vysoké sumy za topení. Pokud se chcete obrovským sumám za topení vyhnout, doporučujeme si hlídat teplotu v interiéru. Z loňských průzkumů vyplývá, že Češi si zvykli na vysokou teplotu v domácnostech, tudíž lze říct, že doma mají až přetopeno. Ideální teplota by se v interiérech domu měla pohybovat kolem 20-23 stupňů Celsia.

2) Hlídejte si únik tepla

Pozor si musíte dát i na únik tepla z domova. Když topíte, neotevírejte okna ani na ventilování. Bohužel se najde stále více lidí, kteří místo toho, aby ztlumili topení, když je jim velké horko, otevřou okno, tudíž doslova “vyhazují peníze oknem”.

2) Hlídejte si, jestli teplo pouštíte do místnosti

Velice často se stává, že lidé mají na svém radiátoru položenou záclonu nebo že se radiátor za záclonou schovává. Pokud je to i váš případ, záclonu oddělejte a najednou se více tepla dostane dovnitř do interiéru.

V ideálním případě si pořiďte takzvanou hliníkovou fólii, kterou přilepíte za radiátor. Nebude se vytápět stěna a teplo se odrazí do místnosti a nebude se tedy ztrácet ve stěně.