Sibiřský smrk jako vánoční stromeček. Vypěstujte jej ve vlastní zahradě

Sibiřský smrk (Picea obovata) patří mezi velmi oblíbené jehličnany, které se vyskytují na území celé České republiky. Jsou také populární volbou pro domácí zahrady. Na Vánoce je můžete vyzdobit a považovat jej za vánoční stromeček! Ačkoli sibiřský smrk dosahuje výšky až 60 metrů, podaří se to málokdy. Jeho růst je ale velmi rychlý, za rok to může být až 40 cm. Předtím, než si jej ale pořídíte, byste si měli zjistit, jaké jsou nároky tohoto stromu na pěstování. Takový smrk není jen okrasa zahrady, ale máte kdykoliv možnost ho nazdobit na Vánoce, tedy hlavně nevzít pilu a řezat, ale udělat ze stromu majestát zahrady. 

Výběr stanoviště 

Správný výběr stanoviště je klíčový. Zvolíte-li jej ideálně, odstraníte možné problémy v budoucnu. Tyto problémy se mohou týkat pomalého růstu, výskytu chorob, deformace výhonků nebo dokonce úhyn rostliny. Při výběru stanoviště bychom měli dávat pozor zejména na tyto dva parametry: míru slunečního záření a typ substrátu. Stanoviště by mělo být slunné nebo v polostínu, substrát pak úrodný. Ten dovolí vytvořit potřebný kořenový systém pro rychlý růst smrku. 

Péče o smrk 

Pokud je sucho, je dobré strom zalít. Obvykle se zalévá v situaci, že horní vrstva půdy (cca 1,5 cm) je proschlá. Na zálivku bychom se měli zaměřit zejména prvních pět let po vysazení. Smrk sibiřský dokáže snášet sucho mnohem lépe, než „náš“ smrk ztepilý. Hnojení není potřeba, pokud k němu ale přistoupíte, zvolte vícesložkové hnojivo určené pro jehličnany. Zvolit lze také kompost pro vyživení půdy. Řez stromu taktéž není nutný. Rozhodnete-li se ho provést, tak ideální doba je na jaře. Před zimou tento strom chránit nemusíte: vydrží mrazy do – 45 °C. 

Výsadba sibiřského smrku 

Pokud vysazujete nové stromky do své zahrady, pak si připravte stejně hlubokou jámu, jako je kořenový bal rostliny. Na dno jámy můžete přidat kompost. Jestliže máte v plánu vysadit více sibiřských smrků, jejich vzájemná vzdálenost by měla činit 1,5 až 2,5 metru. Takto můžete vysadit živý plot ze sibiřských smrků. Ideálním obdobím k přesazení a výsadbě je září až říjen.