Pracovní deska z masivu nebo žuly? Materiály mají svá pro i proti

Kuchyňský kout musí být především praktický. Ano, když lahodí lidskému oku je to příjemný bonus, ale praktičnost je na prvním místě, pokud ho zrovna vybíráte. Při výběru svou pozornost upněte nejen na knopky a úchytky, což jsou taktéž funkční prvky, ale i na pracovní desku. Mluvíme o nejvyužívanější části kuchyně, proto by měla splňovat řadu vlastností.

Předně by měla být dostatečně odolná. I když prkýnko při krájení používat bezesporu budete, najdou se jedinci, kteří sem tam zapomenou. Také by měla dobře odolávat vlhkosti a ke zbytku kuchyně by měla trošku ladit. 

Masiv je nádhernou, leč drahou alternativou

Pomineme-li lamino, které bývá tou nejčastější volbou, zmíníme masiv. V porovnání se zmiňovaným laminem je dražší, ale zato hezčí alternativou, která povznese kuchyni na zcela jinou úroveň. Možná si říkáte, že jelikož je to dřevo, bude tato pracovní deska náchylná na vlhkost. Ve skutečnosti ale bývají masivní desky lepeny vodovzdorným lepidlem a oboustranné ošetřené právě proti vlhkosti čili krabatění nebo bobtnání nebudou rizikem. 

Tím ale neříkáme, že masivní pracovní desky nemají žádnou stinnou stránkou. Na seznamu jejich nevýhod se také nějaká položka najde. Konkrétně poškrábání nožem je vysoké riziko, stejně tak není vhodné na tyto pracovní desky pokládat teplé hrnce.

Žula se jeví jako lepší volba

Do popředí se v posledních letech dostává žula, která se zdá být lepší volbou. Pyšní se přece jenom velmi nízkou nasákavostí, je odolná proti vniknutí vody či jiných látek, navíc je velice hezká na pohled. Na seznamu benefitů bychom našli i snadnou údržbu (stačí pouze teplá voda, případně saponát a špína je hned pryč).

Ale ani tato alternativa není bez svého líce. Jelikož mluvíme o lesklém povrchu, otisky prstů jsou to, co vás bude pravděpodobně velice trápit. Bohužel ani pořizovací cena tohoto materiálu není zrovna sympatická, ale tu možná výhody takzvaně strčí do kapsy.