Jak se zbavit nespavosti? Možností je celá řada

Nespavost je problém, který trápí většinu z nás. A nelze se tomu divit. Koronavirová pandemie s sebou přinesla řadu problémů a starostí, což se výraznou měrou projevilo na naší psychice (a bohužel neblaze). Že i vás postihl zdravotní problém, který má negativní vliv na vaše zdraví i fyzickou kondici? Pak vám přinášíme několik možností, jak s takzvanou insomnií hravě zatočit. 

Co udělat během dne 

S nespavostí můžete zamávat tak, že do svého denního harmonogramu přidáte několik činností. Konkrétně začnete cvičit, a to ideálně ráno nebo dopoledne. Je chybné cvičit před spaním, jelikož se tělo zaplaví hormony štěstí a bude opravdu těžké zabrat po ulehnutí do postele.  

Ve druhé polovině dne se také vyvarujte velkému množství kofeinu a cukru. V obou případech mluvíme o životabudičích, kteří navíc neprospívají zdraví ani celkové štíhlé linii.  

A co dál můžete během dne udělat? Kupříkladu to, že si zdřímnete, ale jenom krátce. Přes den nespíme dlouho, ideální čas se rovná patnácti až dvaceti minutám. Pokud si “hodíte” delšího šlofíka, opět byste mohli mít problém s večerním usínáním. 

Co udělat těsně před spaním 

Abyste se navodili na noc, večer nezapomeňte na několik činností. Předně vypněte všechny obrazovky a vyvarujte se modrému světlu. To škodí tím, že ponechává mozek v aktivní činnosti. A to logicky zabraňuje tomu, abyste během pár minut usnuli.  

Rozhodně to nepřehánějte s večeří. Měla by být menší, plný žaludek vám také nedá spát. Pokud vás pobolívá (kupříkladu po těžkém jídle), vsaďte na bylinkové čaje. Zatímco máta zažene bolest břicha, meduňka tělo uklidní a navodí ho ke spánku.  

Doporučujeme také ztlumit topení. V ložnici bychom neměli mít příliš velké horko, spíše je povolen chlad (v této pomyslné oáze klidu by se teplota měla pohybovat mezi osmnácti až dvaceti stupni Celsia).