Odpolední „šlofík“ a jeho výhody 

Odpoledních dvacet minut spánku bylo dlouho považováno za projev lidské slabosti, naopak pouhých pět hodin spánku u workoholiků bylo projevem obrovské cílevědomosti a disciplíny. V dnešní době však mnoho výzkumů ukazuje a vysvětluje, že odpolední dvacetiminutový spánek je nejen zdravotním benefitem, ale také zvyšuje naši výkonnost. V knize „Kdy“ Daniel H. Pink také věnuje část právě odpoledním šlofíkům a vysvětluje výhody. 

Jak na odpolední šlofík? 

Je velký rozdíl mezi dvacetiminutovým spánkem a odpoledním dvouhodinovým spánkem. Benefity přináší krátký spánek, který by měl trvat v rozmezí okolo 10 až 20 minut. Samotný spánek má pět fází, v tomto krátkém časovém úseku se dostanete maximálně do druhé fáze spánku, nedostanete se do spánku hlubokého (při kterém se cítíte po probuzení ospalý a nějaký čas zabere opravdové probrání) a při probuzení se budete cítit plní energie, odpočatí. 

Věnujte pozornost také prostředí, ve kterém se na šlofík chystáte. Ideální volbou je ložnice s kvalitní matrací. Častou chybou je usínání na křeslech, kde po probuzení cítíte celé tělo a získáte tak mimo bolavá záda tak často zablokovanou krční páteř. 

Benefity odpoledního spánku 

  • Lepší nálada 
  • Pocit odpočinutí 
  • Větší energie 
  • Lepší soustředění 
  • Vyšší následná produktivita 
  • Zdravotní benefity 

Stále platí, že je důležité mít kvalitní „noční“ spánek, který hraje důležitou roli v našem životě (v psychickém i fyzickém zdraví). Při nedostatku spánku máte větší chuť k jídlu, zvýšený stres, pomalejší nárůst svalové hmoty, neustálý pocit nedostatku energie a Vaše nálada bude na bodu mrazu. Při nedostatečném kvalitním spánku nepomůže ani odpoledních dvacet minut (teď je řeč při spánku kratším jak 4 až 5 hodin). Ovšem při 6 až 7 hodinách spánku vám odpolední šlofík benefity dozajista přinese.