Staňte se mistry na svůj život. Poznejte lifehacking 

Potřebujete trochu zlepšit produktivitu, aby vám úkoly nepřerůstaly přes hlavu? Stále hledáte ten správný systém nebo zlepšujete ten stávající? Nejste v tom sami – dokonce už existuje i název pro vám podobné – věnujete se lifehackingu.  

Co je to lifehacking? 

Lifehacking je metoda, která vám umožňuje využívat svůj čas a zdroje efektivněji. Jde o způsob hledání různých metod, jak zlepšit svůj život, a to jak v práci, tak v soukromí. 

Lifehackeři neustále hledají nové způsoby, jak zvýšit svoji produktivitu, jak rychleji splnit předem dané úkoly nebo jak procesy v našem životě automatizovat pomocí různých nástrojů a digitálních aplikací. Znamená to najít to, co nejlépe funguje, používat správné nástroje a co nejlépe využívat příležitosti, které se kolem vás naskýtají. 

Takové techniky vedou k úspoře času, úsilí, starostí a odstranění všeho zbytečného ve vašem životě, co vás neposouvá dopředu. Jde o to pracovat spíše chytře než hodně, posunout věci na vyšší úroveň, dosáhnout výsledků, být efektivní a maximálně využít svůj čas. 

Kde začít? 

Stanovte si priority a vyberte si k učení oblasti, které vás nejvíce zajímají a které vám pomohou se zlepšit a vidět pokrok. Vyplatí se věnovat hodně času brainstormingu, výzkumu a vytváření strategie. Pak to vše uvedete do praxe a v průběhu procesu provedete úpravy. 

Zvolte si jeden nový návyk, který zavedete do svého života. Vše je proces, který vyžaduje spoustu času, mentální přípravu, správné myšlení, důslednost a motivaci. Lze se mu však snadno naučit. Vyberte si vždy pouze jeden návyk a zkuste ho zavést po dobu třiceti dnů, pak vyhodnoťte pokrok a rozhodnete se, zda budete v budování návyku dále pokračovat nebo se přesunete jinam.  

Lifehacking může být také zaměřen na rozvoj osobnosti a zlepšování sebeúcty, například prostřednictvím meditace nebo sebevzdělávání.