Nejznámější typy matrací a jejich typické vlastnosti

Je matrace součástí vašeho domova už pěkných pár let? Je matrace už proležená a neposkytuje vám pohodlnou a dostatečnou oporu při spánku? V takovém případě byste si měli pořídit novou. Výběr matrace však samozřejmě nepodceňujte, není to levná záležitost a musíte s ní být maximálně spokojení.

Výběr matrace vám může zkomplikovat fakt, že zjistíte, kolik typů matrací se na trhu nachází. Matrace se liší nejen svými rozměry nebo tvrdostí, ale především svým materiálem, z něhož jsou vyrobeny. Podívejme se proto na nejznámější typy matrací a odhalme také jejich základní, typické vlastnosti.

Pěnové matrace

Pravděpodobně nejoblíbenějšími matracemi jsou pěnové matrace, které se pyšní svou pružností a taktéž univerzálností. Pod pěnovými matracemi si však lze představit rovnou několik typů matrací. Dnes se vyrábí pěnové matrace z PUR pěny, z líné pěny, také ze studené nebo z bio pěny. PUR pěna je specifická především svou elasticitou a také dobrou tvarovou pamětí. Matrace ze studené pěny se svými vlastnostmi podobají latexovým matracím, na rozdíl od nich jsou ale tvrdší a prodyšnější. Matrace z líné pěny umí zase měnit tvar podle okolní teploty a bio pěna? Ta zaručuje tvarovou stálost a má skvělé ortopedické vlastnosti. 

Pružinové matrace

Pružinové matrace rozhodně nejsou přežitkem, ale dnes se jedná o velice kvalitní matraci, na které se dobře spí. Už dávno totiž nejsou tvořeny jen pružinami, které vystřelí z matrace během toho, co budeme na ní spát. Zejména taštičkové matrace je třeba vypíchnout. Ty jsou tvořené hned několika stovkami, ne-li tisíci pružinami, které brání proležení a napomáhají k lepšímu rozložení váhy.

Latexové matrace

Dražším, ale za to velmi kvalitním typem matrací je latexová matrace, která je vyráběna ze směsi umělého a přírodního kaučuku. Sice jsou latexové matrace méně prodyšné, na druhou stranu jsou matrace velmi měkké a tvárné.