Zaměstnanci z technických oborů jsou ve strojírenství a kovovýrobě velmi potřební

Co aktuálně potřebuje české strojírenství a česká kovovýroba, kde mimochodem působí i společnost Steeltec? Rozhodně dostatek odborníků z technických odvětví. To prokázala přehlídka strojírenských firem, která se konala na začátku letošního roku. V rámci přehlídky se veřejnosti představila celá řada strojírenských firem i příslušných odborných škol. Poukázalo se především na fakt, že i když za sebou mnohá odvětví českého průmyslu nemají zrovna dobrý rok, přesto se na český průmysl nesmí zanevřít.

V rámci přehlídky firem se apelovalo především na mladé lidi, kteří ještě nebyli pevně rozhodnutí, jakému oboru se chtějí věnovat. Zejména o šikovné lidi z technických oborů je v českém průmyslu zájem a je velká škoda, že takových lidí je stále méně a méně.

Přehlídka jako nábor nových pracovníků

Dalo by se říct, že letošní lednová přehlídka strojírenských společností byla také jakýmsi náborem nových pracovníků. Účastníkům byly totiž představeny jednotlivé procesy výroby, jako je lisování nebo lakování, dále se mohli seznámit s podmínkami zaměstnání nebo jim byly poskytnuty informace o pracovním prostředí.

Člověk se však nemůže divit tomuto (možná až zoufalému) kroku. Český průmysl skutečně dlouhodobě postrádá pracovníky. Chybí především mladí lidé z technických oborů, kteří by se starali o moderní technologie, do nichž chtějí firmy investovat.

Jaké profese ve strojírenství nejvíce chybí?

Pokud bychom měli být konkrétní a pokud bychom měli uvést několik profesí, které v českém průmyslu, respektive ve strojírenství a kovovýrobě, nejvíce chybí, zmínili bychom obráběče kovů, také nástrojáře, dále strojní mechaniky a samozřejmě i obsluhu CNC obráběcích strojů. Chybí konstruktéři i technologové.

Firmy se v současné době snaží navazovat kontakt už se studenty na různých učilištích, aby jim je poté nepřetáhla konkurence. Uzavírají se s mnohými školami spolupráce, aby bylo alespoň v budoucnu zajištěné množství pracovníků potřebných profesí.