Nejčastější choroby napadající zahrádkářovu úrodu

Zatímco během jara jsme do svých záhonků na zahradě vysazovali jednu zeleninu za druhou, během léta jsme připraveni jednotlivé plodiny sklízet. Je však pravdou, že mnohé plodiny sklízet nepůjde, jelikož budou napadeny chorobou, kterou jsme včas nestihli zahnat. Choroby jsou bohužel každoroční problém, se kterým se zahrádkáři musí dnes a denně potýkat. Prozraďme si několik známých chorob, které nejčastěji napadají zahrádkářovu úrodu.  

Každý zahrádkář a pěstitel by měl svou úrodu pravidelně kontrolovat, aby se dokázalo rychle předejít rozšiřující se chorobě, která klidně může mít za následek i uhynutí dané rostliny nebo případně jí zabrání dál růst. Každý pěstitel by proto měl vědět, jaké nemoci zkrátka mohou postihnout jednotlivé plodiny, případně by se jim měl snažit zabraňovat. Vybrali jsme několik známých chorob, které plodiny napadají opravdu velice často.  

Pozor na plíseň salátovou 

K velice častým chorobám patří plíseň salátová, která vzniká při husté výsadbě na záhonech, vzniká také ve vlhkém prostředí skleníků na hlávkovém salátu. Choroba se likviduje chemickou cestou, musí se dezinfikovat půda a musí se pravidelně ve skleníku větrat, do budoucna se musíme vyvarovat husté výsadbě. 

Obávanou chorobou je nádorovitost kořenů 

K velice obávaným chorobám patří jednoznačně nádorovitost kořenů. Jedná se o chorobu, která napadá takřka všechny druhy brukvovitých rostlin. Na kořenech se začnou vyskytovat nádory, listy posléze začínají šednout, zavadají a rostliny tím pádem zakrňují.  

Málokterý pěstitel je si vědom toho, že pokud se vyskytne tato choroba na plodinách, nedoporučuje se na to stejné místo po dobu šesti let cokoli vysazovat (máme na mysli brukvovitou zeleninu, která se rozhodně nesmí na dříve postižené záhony touto chorobou vysazovat). Aby se předcházelo chorobě i u jiných typů zeleniny, doporučujeme koupené sadby před zasazením pořádně zkontrolovat. Na kořenech sazenic se už může choroba vyskytovat.