Kuchyně spojená s obývákem, jak je sladit? 

Kuchyň spojená s obývacím pokojem není v dnešní době žádnou novinkou. Ti, kteří zařizují nové bydlení, preferují tuhle možnost, která prostor opticky zvětší a člověk, který vaří se nebude cítit v kuchyni odstrčeně. Jelikož jde o velký prostor, vyžaduje také speciální přístup při zařizování. Čeho se držet? 

Slaďte styl i barvy 

Jelikož se jedná o jednu místnost s dvěma využitími, nemůžete o kuchyni nadále přemýšlet pouze jako o účelové. Bude totiž na očích všem, které usadíte v obývacím pokoji na šálek kávy. Proto také kuchyň musíte sladit se zbytkem prostoru. Pokud chcete mít moderní obývák, jen těžko bude ladit s rustikální kuchyní. To platí i o barvách. Nic nezkazíte bílou a černou, ale jestli preferujete jiné odstíny, řiďte se osvědčených pravidel. Volte tón v tónu, tedy barvy, které v barevném kruhu leží vedle sebe nebo barvy kontrastní, ležící naproti sobě.  

Opticky prostor vymezte 

I přesto, že se jedná o spojený prostor, měli byste jej opticky rozdělit. Důležité je zvolit správnou velikost jednotlivých zón a jejich zařízení. To se odvíjí od počtu lidí, kteří prostor obývají. Celek by měl však působit vyváženě.  

Pro oddělení kuchyně můžete použít ostrůvek, který bude stát samostatně v prostoru anebo navazovat na stěnu. Tohle je ideální řešení, jelikož to zamezuje přímému pohledu do kuchyně. Toho docílíte také umístěním jídelního stolu. V některých případech můžete k oddělení prostoru využít i sedací soupravu. Tady však nezapomínejte, že při sezení bychom vždy měli vidět na dveře.  

Investujte do nehlučných spotřebičů 

Pohodový večer by vám lehce mohli zkazit hlučné spotřebiče. Jejich hlučnost uvádí každý výrobce. Platí, že výrobci odsavačů par uvádí hlučnost okolo 50 dB, což je považováno za tichou. U myček nádobí prodejci upozorňují na hlučnost menší než 43 dB. Dbejte také na to, aby samotné spotřebiče ladily s kuchyní.  

Pro oddělení prostoru zvolte posuvné dveře 

I když chcete mít propojený prostor, jsou situace, kdy se hodí místnosti oddělit. Například, když chce jeden z rodiny sledovat fotbalové utkání a ten druhý si chce u jídelního stolu povídat s kamarádkou. Takovou situace lehce zvládnou posuvné dveře, které jsou jinak otevřené.