Jak si spořit peníze 

Spoření peněz je jistě správnou činností, která vám zajistí finanční ochranu a rezervy do nejisté budoucnosti. Zejména v dnešní době je díky situaci na finančním trhu nutné chápat základní souvislosti volit vhodné způsoby spoření. V následujícím článku si představíme některé z nich a přidáme k nim naše doporučení. 

Spoření hotovosti s ukládáním peněz doma 

Nejméně výhodnou, ale bohužel stále poměrně často viděnou variantou je pro mnoho Čechů ukládání peněz tzv. pod polštář. Výhodou této varianty je samozřejmě fakt, že peníze máta kdykoliv okamžitě fyzicky k dispozici a jsou tak maximálně likvidní. Díky aktuálním hodnotám inflace však přicházíte každoročně o poměrně vysokou část jejich hodnoty. Pokud tedy peníze nepotřebujete mít nezbytně nutně okamžitě k dispozici, raději se této možnosti vyhněte. 

Běžné a spořící bankovní účty 

Dalším obvyklým způsobem ukládání peněz je vklad na běžné bankovní účty. U nich v podstatě platí téměř to stejné jako v případě domácího spoření hotovosti. Peníze máte ihned k dispozici, ale z jejich uložení nezískáváte buď žádné nebo pouze minimální úroky. O něco lepší je situace na spořících účtech. Peníze na nich obvykle zůstávají stejně likvidní, ale díky zvýhodněným podmínkám můžete dosáhnout na alespoň o něco přijatelnější úroky. I zde však platí, že jejich výše zdaleka nepokrývá aktuální hodnoty inflace, takže opět budete pravidelně přicházet o část hodnoty svých peněz. 

Stavební spoření a penzijní fondy 

Pokud chcete své prostředky před inflací uchránit, budete proto muset zvolit některou jinou spořící metodu. Výhodnější podmínky nabízí například stavební spoření nebo penzijní fondy. V obou případech však musíte počítat s nutností dlouhodobého uložení peněz bez možnosti jejich okamžitého využití. Na druhou stranu získáváte kromě úroků od banky také státní příspěvek, který v dlouhodobém horizontu může přinášet zajímavý bonus. 

Investice 

Pokud nejste příliš konzervativní a z vašich peněz chcete dlouhodobě dostat opravdu maximum, měli byste popřemýšlet také nad dalšími možnostmi klasických investic. Variant se nabízí opravdu nespočet. Dnešní investory lákají například stále rostoucí ceny nemovitostí. Obvyklé jsou také investice do drahých kovů nebo akcií a trend poslední doby představují například kryptoměny. Ať už se rozhodnete jakkoliv, budete muset u těchto investic logicky vždy počítat s vyšší mírou rizika.