Kdy se objevily první cigarety?
Tabák, který obsahuje návykový nikotin, podle písemných záznamů z 9. století užívaly už jihoamerické indiánské kultury. Jedná se tedy o zvyk, který existuje několik tisíc let. Dýmky měly v průběhu historie mnoho podob. Poměrně rozšířený je názor, že balení do papíru se poprvé objevilo během turecko – egyptské války. Tak, jak je známe dnes, se ale zmíněné produkty objevily až s počátkem 19. století.
Evropští průkopníci
Prvním člověkem, který se na evropském kontinentu pokusil inhalovat dým, byl Rodrigo de Jerez v roce 1493. Tento zvyk okoukal na Kubě, kam se dostal díky přátelství s Kryštofem Kolumbem. Španělská inkvizice pro něj ale pochopení neměla, a tak byl de Jerez za své neobvyklé pokusy na tři roky uvězněn. Proti takzvanému „satanovu vynálezu” se zpočátku postavil i anglický král Jakub I. Stuart, který ale nakonec svůj postoj změnil. Podpora experimentů ze strany Rudolfa II. pak také přispěla k postupnému rozšíření dýmek do celé Evropy. V 17. a 18. století se tak časté užívání této novinky výrazně zpopularizovalo. V Rakousko-Uhersku vznikl dokonce tabákový monopol.
TIP: Článek o historii tabáku
Moderní doba
Balené produkty byly nedostatkovým zbožím především proto, že se vyráběly ručně. Spotřeba na osobu byla tak výrazně nižší než dnes. To se ale mělo brzy změnit. V roce 1832 se objevil první typ balení do papíru. Strojová výroba v souvislosti s továrnou má počátek roku 1856 v anglickém Walworthu. Popularita návykových výrobků tím významně stoupla, a to jak v USA, tak po celém světě. Během první světové války se cigarety staly běžným spotřebním zbožím. Vojáci v zákopech je dokonce dostávali na příděl a jednalo se o naprostý hit. Věda se touto oblastí zatím příliš nezabývala, a tak nebyla konzumace návykových látek ještě poněkud dlouhou dobu považována za škodlivou.
Milníky 20. století
Po uplynutí dvou světových válek se někteří odborníci začali věnovat vlivům, které by oblíbené výrobky mohly mít na lidské zdraví. Mezi klíčové roky patří:
- 1950: Britský časopis Medical Journal publikuje důkaz o tom, že přílišné užívání dýmek, doutníků a podobných produktů může způsobovat závažné zdravotní problémy.
- 1965: USA uděluje výrobcům povinnost uvádět na obalech varování.
- 1973: Všechny americké aerolinky jsou nuceny zavést oddělení, kde je zákaz inhalace.
- 2003: New York City zakazuje lidem vychutnávat si nikotin na veřejných místech.