Kokedamy jsou nedílnou součástí moderních interiérů. Jak se o ně správně starat?

Pokojové rostliny dotváří interiér k dokonalosti. Jejich hlavními přednostmi je předně to, že umí dokonale zútulnit místnosti a přinést do nich vlnu příjemnosti. Pokud zatím postrádáte pokojové rostliny, za zvážení stojí kokedamy, které možná znáte velmi důvěrně, jelikož tyto mechové koule také pěstujete. Pojďme si prozradit, jak se o ně správně starat, ať už k jejich pěstitelům patříte nebo s nimi teprve začínáte.  

Kokedamy až z dalekého Japonska 

Nejdříve je zapotřebí si říct, odkud kokedamy vlastně pochází. Své kořeny mají až v dalekém Japonsku, kde jsou symbolem především trpělivosti. V kokedamách se totiž pěstovaly původně bonsaje, které zmiňovanou trpělivost vyžadují při péči o ně. Dnes se však v těchto mechových koulích pěstují různé rostliny, bonsaje už nejsou zdaleka jediné.  

Obvykle se mechové koule zavěšují do interiéru, případně se staví na ozdobné talířky. V prvním případě však mluvíme o daleko vkusnějším řešení.  

Jak se správně starat o kokedamu 

Péče o kokedamu není nijak složitá. Přece jenom mluvíme o pomyslném květináči pro ostatní rostliny. Je pro ni typický mechový bal, který se stačí jednou za čas ponořit do misky s odstátou vodou. Poté se kokedama nechává okapat a navrací se na původní místo. Jiným způsobem se nezalévá a prakticky nijak jinak se o ni nepečuje.  

Zalévání se odráží od toho, jakou rostlinu v ní pěstujete. Každá má ráda jiné rosení listů a jinou četnost zálivky.  

Jaké květiny v kokedamě pěstovat? 

Jak již bylo zmíněno, v kokedamě můžete pěstovat celou spoustu květin. Jednou z nich je například tlustice, která vypadá velmi hezky. Pokud toužíte po nevšedním interiérovém prvku, zvolte do kokedamy zajímavý fíkus. Střapatým vzhledem se zase pyšní dlouhověká sloní noha, kterou můžete hravě zasadit do kokedamy, nebo hezky v kokedamě vypadá i africká fialka.