Bojí se vaše děti v noci tmy? Poradíme, jak s tím zatočit

Možná si také vzpomenete na své dětství, kdy se během tmy váš pokoj proměnil na místo plné zvláštních stínů a zvuků. Jak na to, aby vaše děti netrpěly strachem z noční podoby pokoje?  

Nebojte se komunikace 

I s těmi nejmenšími dětmi je dobré mluvit. Hovořte s nimi o tom, že pokojíček je ve dne i v noci stále stejný, a že se nemají čeho bát. Ptejte se jich, co jim dělá obavy. Ukazují ven? Vysvětlete, že se jedná o jedoucí auta nebo větve stromů, které tam jsou i ve dne. Můžete si vymyslet vlastní pohádku o tom, jak je jejich pokojíček bezpečným místem, kam žádná strašidla nesmí. Budí se děti uprostřed noci a trápí je špatné sny? Ujistěte je, že jste stále nablízku, a že se na vás mohou spolehnout. Vzpomeňte si na své dětství.  

Večer už jen klidné pohádky 

Často je dětská mysl rozjitřená nejen tím, co ve skutečnosti vidí, ale především akčností a velkou dějovostí pohádek. Malé děti si skutečně myslí, že prožívají dobrodružství spolu se svými hrdiny. Zatímco přes den je v pořádku, když dítě svou odvahu o něco zvětšuje a dívá se na „akčnější“ program pro děti, večer si vyhraďte pro skutečně relaxační aktivity a obsah. Čtěte dětem na dobrou noc klidné pohádky. Pusťte si relaxační hudbu s klidnými záběry na zvířata. Dovolte dítěti, aby již nezažívalo další dramata.  

Kouzelná světýlka  

Možná se stane, že i přes veškerou snahu se bude dítě bát. Je to v pořádku, večerních stínů a zvuků jsme se do jistého věku báli všichni. Opět dítě klidným hlasem ujistěte, že jste zde pro něj. Zapněte po dobu noci světelný řetěz jemných světýlek, které změní náladu v místnosti.  

Někteří rodiče také nedají dopustit na „sprej na strašidla,“ který si vyrobili z prázdného obalu na mycí prostředek určený k mytí oken. Na ten jednoduše nalepili obrázek přeškrtnutého strašidla.