Kdy se výkup domu opravdu vyplatí? 

Standardní prodej bytu trvá v průměru tři měsíce, u domu je to pak měsíců šest. Někdy se ale stane, že peníze potřebujeme ihned. Přestože se může na první pohled zdát, že výkup nemovitostí je nevýhodný, v praxi se může jednat o lukrativní řešení. 

Výkup domu nebo výkup bytu vám pravděpodobně nemůže nabídnout plnou tržní cenu nemovitosti, jelikož zde figuruje marže obchodníka, riziko nesprávného odhadu a hlavně rychlost, s jakou prodávající bude mít peníze na účtu. Ve většině případů navíc odpadají starosti s papírováním a vyřizováním náležitostí. 

Kdy výkup využít? 

Mezi nejčastější důvody, proč se lidé rozhodnou využít výkup nemovitosti, patří rozvod manželství, kdy na klasický prodej nemovitosti zkrátka nezbývá čas ani energie. Podobně je tomu při dědickém řízení, pokud mezi dědici existují spory. Důvodem může být i plánování koupě jiné nemovitosti, případně další velká investice, kdy je třeba získat finanční prostředky co nejdříve. 

Někdy bývá důvod existenční, pokud je prodávající zatížen exekucí nebo dluhy a nezvládá své závazky splácet. Pokud navíc situace došla až tak daleko, že hrozí dražba nemovitosti, je lepší sáhnout po okamžitém výkupu. Dražební cena nemovitosti totiž začíná na dvou třetinách její tržní ceny a z vytěžené částky se ještě strhávají vysoké poplatky. V neposlední řadě vás výkup může zachránit, pokud vlastníte nemovitost s věcným břemenem nebo jinak hůře prodejný objekt. 

A kdy na něj naopak raději zapomenout? 

Naopak nevýhodný může výkup nemovitosti být, pokud potřebujete vyřešit jen malé finanční problémy, na prodej tolik nespěcháte nebo v případě, že byste prodejem přišli o střechu nad hlavou. V takovém případě je lepším řešením zpětný leasing nemovitosti, kdy nemovitost oficiálně prodáte, zaplatíte dluhy, ale můžete zde zůstat nadále bydlet jako nájemník. Po čase můžete nemovitost odkoupit zpět za předem domluvenou cenu.