Jak zvládnut rekonstrukci koupelny bez stresu?

Rekonstrukce koupelny – krok, ke kterému se chystá řada lidí. A je to tak zcela v pořádku. Někdy zkrátka touha po změně je daleko silnější než nějaké uvažování nad tím, jestli na plány máme dostatečný rozpočet. A někdy je renovace opravdu zapotřebí. Ať už se do rekonstrukce pouštíte z jakéhokoli důvodu, máme pro vás seznam bodů, které dodržet, abyste ji zvládli hravě a bez stresu. Pokud si jednotlivé položky budete odškrtávat jako v případě rekonstrukce kuchyně, do které patřila kuchyně na míru, budete se radovat z nově vypadající místnosti během pár dní.

Potřebujete stavební povolení?

Zejména pokud se chystáte více zasáhnout do koupelny, je dobré si ověřit, zdali potřebujete nebo nepotřebujete stavební povolení. Mluvíme o situacích, kdy jste se rozhodli pro bourací či demoliční práce. Někdy vám zkrátka může zavazet jeden sloup nebo výklenek, který chcete odstranit. Či chcete koupelnu zvětšit tím, že probouráte stěnu mezi koupelnou a prádelnou. Situací, kdy nad tímto uvažujete, může být celá řada. 

Abyste se vyhnuli možným následujícím problémům, je dobré si zjistit, jestli je stavební povolení skutečně zapotřebí či jestli to není nutné. Pokud se většinou nezasahuje do základů domu, zapotřebí to není, ale nikdy nevíte.

Rozvrhněte si stávající prostor

Do práce se nepouštějte dřív, než budete mít jasno v tom, jak chcete, aby vaše budoucí koupelna vypadala. Ono se to řekne snadno, zrekonstruovat koupelnu, ale pokud nemáte plán a rozvržení, spíše si ji zdemolujete, než zrenovujete. 

Před zahájením práce si proto řekněte, kam umístíte nábytek či jak byste si to ve své budoucí oáze klidu vlastně představovali. Chcete mít v koupelně i pračku se sušičkou nebo nikoliv? A toužíte po květinách, které by interiér vkusně doladily či vám stačí místnost bez kytek?

Plánování je základ úspěchu

Když bude rozvržení za vámi, je načase si všechno naplánovat. To je základ úspěchu. Pokud plánujete i bourací práce, pusťte se nejdříve do nich. Jestliže potřebují okna výměnu, bude to druhý krok. Naopak instalace nábytku bude až tím posledním, do čeho se pustíte.