Jak dodat zašlému nábytku nový život?

Při vybavování interiéru nemusíte nutně zamířit do nábytkového velkoskladu se sériově vyráběnými kousky. Směle se můžete pustit i do renovace starých kousků, které najdete na půdě, u babičky, nebo v bazaru. Za pár korun a pár hodin kreativní práce pak získáte unikátní kvalitní kousky, díky kterým váš interiér doslova zazáří. Stačí jen vědět, jak na to. 

Obruste a natřete 

Pokud máte k dispozici starší dřevěný nábytek, který jen utrpěl pár oděrek, loupe se mu barva, nebo je již od sluníčka vybledlá, stačí když, sáhnete po smirkovém papíru a vhodné barvě či laku. Ten můžete nanést buď klasicky rovnoměrně, a vytvořit tak dojem zcela nového kousku, nebo si vyhrát a naopak podpořit vintage vzhled. Patinu na nábytku vytvoříte pomocí využití dvojice barev, kdy první tmavou vrstvu lehce zbrousíte zejména na hranách a následně aplikujete vrstvu světlou. Jinou variantou je použití speciálních krakelovacích laků. 

Vyzkoušejte tapety 

Zajímavou kreativní alternativou může být aplikace samolepicích tapet, kterými můžete pokrýt například horní desku komody, čela šuplíků, nebo třeba i záda prosklených skříněk, čímž vzniknou velmi zajímavé kreace. Takto navíc můžete sjednotit i jinak nekorespondující kousky nábytku a vytvořit si tak například sestavu do obýváku nebo ložnice. Samolepicí tapeta je přitom voděodolná, takže se nemusíte bát jejího poškození při otírání nebo omývání nábytku. A pokud se vám výběr či aplikace tapety nepovede nebo po čase omrzí, můžete ji navíc snadno sundat. Vybírat můžete z jednobarevných tapet, imitace dřeva, ale i tapet s ornamenty, které jsou hravé a poutají pozornost. 

Vyměňte úchytky 

Možná to na první pohled zní jako zanedbatelný detail, pravdou ale je, že nový image můžete svému nábytku dodat i pomocí úchytek. Vizuálně poutavá úchytka zejména na minimalistickém nábytku totiž významně vyniká. Navíc pomocí úchytek můžete také částečně sjednotit více kusů nábytku, které k sobě původně nepatří. V takové situaci je lepší volit úchytky výrazné – ať už objemem, tvarem, nebo kontrastní barvou ve srovnání s barvou nábytku.