Fotovoltaika: Pro a proti 

Fotovoltaika měla v uplynulých dekádách kvůli nevhodně zvoleným materiálům potíže získat si oblibu široké veřejnosti. Dnešní mechanismy a technologie však dokázaly, že původní myšlenku je skutečně možno ekologicky zrealizovat. Jak je na tom tento systém dnes? 

Pro: Zelená energie

Fotovoltaická elektrárna je zařízení, které je možno nainstalovat na střechu vašeho objektu. Zde bude neúnavně zachytávat sluneční paprsky a jejich sílu proměňovat v energii elektrickou. Současné systémy jsou skutečně ekologické – po uplynutí doby životnosti elektrárny je možno celý systém roztřídit a ekologicky jej recyklovat. Komponenty tak mohou být použity pro výrobu dalších produktů. Po celou dobu tak máte k dispozici systém, který přeměňuje sílu slunce v elektřinu, za kterou dosud platíte. Fotovoltaika vám přinese významnou úsporu za energie. 

Proti: Bydlím v lese

Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že aby systém mohl energii ze slunce vyrábět, musí na něj svítit slunce. Jestliže tedy obýváte nízký rodinný dům obklopený hustým lesem, efektivita tohoto řešení nebude ideální. Pokud bydlíte v lese, je pro vás vhodnější využít některého z tepelných čerpadel, které se postarají o snížení energetické náročnosti vašeho objektu. Fotovoltaika potřebuje přístup ke slunci. 

Pro: Státní dotace pomůže uhradit projekt

Víte o tom, že fotovoltaická elektrárna je na seznamu ekologických úsporných řešení pro snížení energetické náročnosti stávajících budov? Státní program Nová zelená úsporám se tak postará o to, aby váš projekt bylo možné zrealizovat. Stát přispívá na realizaci sluneční elektrárny částkou, která dokonce převyšuje sto tisíc korun. Váš projekt je tak možné uskutečnit, doba návratnosti investice se ještě zkracuje. V případě kombinace této dotace s dalšími úspornými řešeními máte další příspěvky, které můžete využít. Ušetřit za energie nikdy nebylo jednodušší. 

Fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinné domy i průmyslové objekty.