Demolice: Ohlášení nebo povolení?
Budete pro odstranění objektu z vašeho pozemku potřebovat ohlášení, nebo přímo povolení? Podívejte se na informace, které potřebujete znát.
Demolice: Kdy stačí ohlášení?
Stavěli jste některou menší stavbu na vašem pozemku bez ohlášení či povolení? Pokud je vše v pořádku na stavebním úřadě a vaše stavba je zde zanesena jako stavba, která byla postavena na základě stavebního ohlášení, nemusíte žádat o demoliční výměr. Demolice bude tedy probíhat pouze na základě ohlášení o demolici. Obecně platí, že se zde jedná o menší jednotky, jako je malá kůlna na nářadí, ploty, holubník či kurník. Bourací práce zde nepotřebují žádné zvláštní povolení.
Napojení na inženýrské sítě = potřebujete povolení
Jiný postup ale bude v případě objektů, které jsou napojené na inženýrské sítě. Například garáž či větší kůlna, do které je zavedena elektřina a voda, již musíte řešit jiným způsobem. Zde již bude pro demoliční práce potřeba stavební povolení. Pokud tento objekt navíc sousedí s pozemky jiných vlastníků a demolice se jich dotkne například způsobeným prachem nebo hlukem, je potřeba získat povolení také vašich sousedů. Sousedí objekt s obecním pozemkem? Budete potřebovat také jejich souhlas s demolicí.
Pozor na věcné břemeno
V případě, že budete bourat například vedení sítí, nebo již zbudované komunikace, musíte si vždy dát pozor na takzvané věcné břemeno. O tomto faktu se dozvíte na příslušném stavebním úřadě, který vydává demoliční výměr. Zde vám poradí, zda vaším záměrem nezasahujete do práv třetí strany. V případě věcného břemene je vždy nutný písemný souhlas strany, které se vaše demolice také týká.
Hurá na demolici
Ještě před tím, než se do demolice pustíte, musíte požádat dodavatele elektřiny o přeložku. Odpojit objekt musíte také od dalších inženýrských sítí. Když již máte vše vyřízeno, můžete na úřadě žádat o povolení k demolici. Po ukončení demoličních prací bude budova vymazána z katastru nemovitostí.
Ve většině případů je nutné žádat o povolení k demolici.
FAQ – časté dotazy na povolení demolice
Kdy stačí při demolici pouze ohlášení?
Ohlášení obvykle stačí u menších staveb, které byly postaveny na základě stavebního ohlášení. Může jít například o kůlny, malé zahradní stavby, ploty nebo drobné hospodářské objekty. Tyto stavby většinou nejsou napojené na inženýrské sítě. Stavební úřad pouze informujete o plánované demolici.
Kdy je nutné získat povolení k demolici?
Stavební povolení je nutné zejména u větších objektů nebo staveb napojených na inženýrské sítě. Typickým příkladem může být garáž, dům nebo větší hospodářská budova. Úřad v takovém případě posuzuje bezpečnost demolice i její dopad na okolí. Bez schválení nelze tyto objekty legálně odstranit.
Je nutné před demolicí odpojit inženýrské sítě?
Ano, před zahájením demoličních prací musí být objekt odpojen od všech inženýrských sítí. Jedná se například o elektřinu, vodu, plyn nebo kanalizaci. O odpojení je nutné požádat příslušné dodavatele energií. Tento krok je důležitý především z bezpečnostních důvodů.
Musí se k demolici vyjádřit sousedé?
V některých případech je potřeba získat souhlas sousedů. Platí to zejména tehdy, pokud demolice může ovlivnit jejich pozemek nebo majetek. Může jít například o prašnost, hluk nebo přístup na sousední pozemek. Souhlas sousedů bývá součástí dokumentace pro stavební úřad.
Co je to demoliční výměr?
Demoliční výměr je rozhodnutí stavebního úřadu, které povoluje odstranění stavby. Tento dokument obsahuje podmínky, za kterých může demolice probíhat. Úřad v něm může stanovit například bezpečnostní opatření nebo způsob likvidace odpadu. Bez tohoto rozhodnutí nelze některé stavby odstranit.
Co znamená věcné břemeno při demolici?
Věcné břemeno znamená, že na pozemku nebo stavbě existují práva jiné osoby nebo organizace. Může jít například o vedení inženýrských sítí nebo přístupovou cestu. Pokud demolice zasahuje do těchto práv, je nutné získat souhlas oprávněné osoby. Informace o věcném břemeni lze zjistit na stavebním úřadě nebo v katastru nemovitostí.
Je potřeba řešit odpad z demolice?
Ano, demoliční odpad musí být likvidován podle platných předpisů. Materiály jako beton, cihly nebo kov lze často recyklovat. Některé odpady je nutné odvézt na specializovanou skládku. Stavební úřad může vyžadovat doložení způsobu nakládání s odpadem.
Jak dlouho trvá vyřízení povolení k demolici?
Doba vyřízení závisí na složitosti projektu a množství dokumentů. U jednodušších staveb může rozhodnutí přijít během několika týdnů. U větších objektů může proces trvat déle, zejména pokud je nutné získat více stanovisek. Proto je dobré začít s vyřizováním včas.
Co se stane po dokončení demolice?
Po ukončení demoličních prací je nutné informovat stavební úřad. Následně dojde k výmazu stavby z katastru nemovitostí. Tím se oficiálně potvrzuje, že objekt již na pozemku neexistuje. Tento krok je důležitý například při dalším plánování výstavby.
Je možné provést demolici svépomocí?
Menší stavby lze často odstranit svépomocí, pokud to stavební úřad dovolí. U větších objektů je však vhodné využít specializovanou demoliční firmu. Profesionálové mají potřebné vybavení i zkušenosti. Zároveň zajistí bezpečný průběh prací a správnou likvidaci odpadu.
