Co tíží zájemce o pronájem?

Ceny nájmů rostou, což se odpíchlo od zvyšování cen nemovitostí. To je dnes jakýsi trend, který využívá nejedna realitní kancelář. Jelikož většinou mladí lidé nemají dostatek peněz na to, aby si vzali hypotéku nebo aby si dokonce koupili dům ze svého, volí pronájem. Je to ze začátku mnohem přijatelnější varianta, kterou ocení skutečně každý zájemce. Co je však zarážející, je to, že až čtvrtinu zájemců o pronájem něco tíží, a to konkrétně exekuce.

Samozřejmě se nejedná jenom o exekuce, ale skutečně až čtvrtina zájemců o pronájem má záznam v některém z rejstříků, na které si dávají především pronajímatelé velký pozor. Jedním z nich jsou právě exekuce, kde má záznam velká většina těch, kteří žádají o hypotéku.

I když by se dalo říct, že se lidé rozhodli nakupovat domy a byty, než se zvýší hypoteční sazba, není tomu tak. Poptávka po pronájmech neutichá, i když jsou pronájmy tak obrovské. Naopak roste. Pronajímatelé jsou však ostražití a vždy si budoucího nájemce raději prověří, než aby svůj byt svěřili do rukou někoho, kdo má záznam.

Prověřování na prvním místě

Lidé by se měli řídit příslovím, že sice můžete lidem důvěřovat, ale je třeba je prověřovat. Každý pátý pronajímatel nabídne svůj byt někomu, kdo patří mezi neplatiče. Mnozí z nich přijdou až o šest měsíců nájemného, které už jen stěží mohou vymáhat.

Je tedy nutné si prověřit budoucího nájemce. Přece jenom je to pro vás zcela neznámý člověk, nedávejte tedy na rady druhých a vždy si daného člověka prověřte osobně. Nemůžete sice každého člověka odhadnout, ale jistý pocit ve vás vzbudí, proto pocitu důvěřujte.

Co kromě exekuce je varovným znamením?

Exekuce samozřejmě není to jediné, co zájemce o pronájem tíží. Pro pronajímatele by měly být varovným signálem i dluhy u pojišťoven, které se v rozhovoru často opomínají, dále taky to, že danou osobu může hledat policie. Pozor tedy na to, abyste se nestali součástí nějakého přestupku nebo abyste kvůli nájemci neporušili zákon.