Co je to rhinoplastika a pro koho je určená  

Rhinoplastika také známá jako operace nosu, je velmi citlivý chirurgický zákrok, který se používá ke změně tvaru a velikosti nosu. Tato operace může být estetická nebo rekonstrukční, v závislosti na potřebách pacienta. Koho může zákrok zaujmout?

Co všechno zvládne rhinoplastika

Nejsme všichni Gérard Depardieu, Tereza Maxová nebo Simona Babčáková, kteří jsou dokonalí takoví, jak se cítí. A že mají kapku jiný nos? Jak vidno, dokázali z neobvyklého tvaru nosu vytěžit naopak popularitu a obdiv. Jenže ne všichni to dokážou a nepěkný tvar nosu umí dost potrápit. Operace se může provádět od šestnácti let, takže dokáže zlepšit život již mladých lidí.

Estetická rhinoplastika se provádí s cílem zlepšit vzhled nosu. Dokáže zmírnit asymetrii, zúžit špičku, změnit tvar hrbolu nebo zkrátit či prodloužit celkovou délku nosu. Také díky vyrovnání vybočení nosní přepážky umí upravit problémy s dýcháním. Rekonstrukční rhinoplastika se používá také k obnovení funkce nosu a vzhledu po úrazu nebo chirurgickém odstranění nádoru.

Pro koho je operace určená?

Rhinoplastika je vhodná pro lidi, kteří mají nízkou sebeúctu kvůli svému nosu a chtějí zlepšit svůj vzhled. Stejně tak ji uvítají pacienti, jež trpí deformačními vadami nosu v důsledku úrazu nebo nádoru. Je ovšem důležité najít zkušeného a kvalifikovaného plastického chirurga, protože operace nosu je obzvláště citlivá záležitost. Nos ovlivňuje celkový výraz obličeje a jakákoliv menší změnu jeho majitel, avšak i okolí ihned zaregistruje.

Jak probíhá operace

Je nutné, aby pacient měl jasnou představu o výsledku, kterého chce dosáhnout. Před zákrokem podstoupí řadu nezbytných vyšetření a důkladnou konzultaci s lékařem. Operace probíhá v celkové narkóze, avšak samotný průběh záleží na rozsahu změn. Pokud je zapotřebí operovat celý nos, řez je veden uvnitř nosních průduchů. Stehy jsou umístěny uvnitř a jsou vstřebatelné.

Hospitalizace je nutná nejvýše na jeden den a noc. Na konci operace se přikládá nosní dlaha, kterou pacient nosí zhruba 10 dnů. Následuje klidový režim v domácím prostředí. Sportovat můžete začít po měsíci od zákroku.