Jak postupovat při úklidu kuchyně?

V čisté kuchyni jde vaření o mnoho lépe. Alespoň jednou za měsíc by proto měla podstoupit generální úklid, při kterém vydrhnete a vydezinfikujete veškeré povrchy. Zatímco běžný každodenní úklid zvládnou domácí prostředky a „babské rady“, při velkém úklidu sáhněte po specializovaných prostředcích. Univerzální čističe Ecolab a dezinfekční prostředky udrží kuchyň v perfektním stavu.

Vezměte to za správný konec

Mějte v úklidu systém. Začněte odshora a pomalu postupujte směrem dolů, vytírání podlahy si nechte úplně na konec. Setřete od prachu všechny skříňky, vysoké spotřebiče (například lednici) a světla na stropě. Pokud máte prosklené skříňky, vyleštěte je například rozprašovacím prostředkem Clinil.

Kuchyňská linka jako nová

Kuchyňská pracovní deska vyžaduje obzvlášť důkladnou péči, vždyť právě ona je většinou centrem veškerého kulinářského dění. Nejprve škrabkou seškrábejte všechny zaschlé nečistoty a zbytky jídla. Poté na linku naneste hadříkem čisticí přípravek, nechte několik minut působit a opláchněte. Nakonec linku ještě přetřete dezinfekčním prostředkem, který je vhodný k použití na plochy přicházející do kontaktu s potravinami.

Sporák a trouba na závěr

Na sporák a varnou desku si pořiďte speciální přípravky. Při čištění buďte opatrní, abyste nepoškrábali povrch. Správnou péčí výrazně snížíte riziko zkratu a zničení přístroje. Pak se můžete zaměřit na troubu, která obvykle při úklidu zabere nejvíc času.

Nepoužívejte žádné abrazivní prostředky, tedy žádné čisticí písky a krémy, které by mohly vytvořit mikroskopické trhlinky, z nichž se budou nečistoty odstraňovat ještě hůře. K dostání jsou speciální krémy, pěny a gely, které se většinou nanáší do mírně rozpálené trouby a nechávají několik desítek minut působit. Pak už jen stačí vydrhnout zbytky nečistot houbičkou, opláchnout vodou a nechat troubu ještě jednou prohřát, aby se zničily zbytky čisticích přípravků.