Co všechno zlepší váš spánek?

Trpíte nespavostí? Tento problém může mít mnohoznačné příčiny a mnohdy souvisí s některými jinými zdravotními komplikacemi. Nespavost je tak často pouze projevem nějakých jiných negativních procesů v našem těle, kterými nám organismus napovídá, že je něco v nepořádku. Proto je vhodné potíže s nespavostí neřešit prášky, ale zkonzultovat je s vaším ošetřujícím lékařem.  

Běžné příčiny nespavosti 

Také je ale možné, že zkrátka prostě nemůžete spát, protože na okny slyšíte městský cvrkot i v noci. Slyšíte tramvaje, auta a někdy také hlučnou skupinku u vchodu do nočního podniku. Bydlíte-li poblíž průmyslové zóny, mohou vás rušit zase jiné hluky ze skladů a okolních fabrik. Dobrému spánku nepřispívá ani vysoká míra světelného smogu, která je běžná ve velkých městech. Často nepomohou ani žaluzie nebo jiná forma zastínění. Naprostou tmu zkrátka nikdy neuděláte. V takových případech vyzkoušejte následující techniku. 

Dechová cvičení 

Lehněte si na záda a hlavu si podložte nejlépe ergonomickým polštářem, který vám poskytne maximální relaxaci. Pomalu dýchejte a zkuste uvolnit všechno obličejové svalstvo. Stlačte ramena co nejníže, jako byste se chtěli narovnat, uvolněte krční svaly a zhluboka se nadechněte. Při výdechu uvolněte veškeré napětí získané nádechem a následně uvolněte hrudník, který přirozeně klesne spolu s výdechem. Poté uvolněte předloktí na obou rukách, pak dlaně a prsty. Začněte nejprve s pravou a pak pokračujte levou rukou. Pokud cvičení provádíte správně, ruce by měly působit jako mrtvá váha. 

Měli byste se cítit celkově uvolněně. Nyní se přesuneme na spodní polovinu těla. Uvolněte opět postupně na obou nohou nejprve lýtko, kotník, chodidlo a nakonec prsty. Nezapomínejte během celého cvičení pravidelně dýchat. Pak vyčistěte svou mysl a zapomeňte na chvíli na všechny své problémy. To je velmi důležité pro celkovou relaxaci. Pokud se nemůžete uvolnit, představte si vám příjemné věci, třeba poklidnou jízdu na kánoi a pohupování na řece.