17 let šetření, abychom si mohli koupit v Praze nový byt

Současná data společnosti Central Group ukazují, že abychom si mohli pořídit nový byt v Praze, který bude mít rozlohu 70 metrů čtverečních, musíme si šetřit více než 17 let. Nic jiného bychom si přitom nesměli v této době koupit. 

Ceny nemovitostí na maximech

Mnoho lidí sní o vlastním bydlení a přejí si nový byt v Praze. Developerské společnosti dnes sice nové byty v Praze staví, stále se ale dá vybírat i z mnoha dalších možností. Spolehlivý makléř vám nabídne všechny možné varianty a nastíní vám reálné možnosti splácení jednotlivých variant. Realitní makléř vám tak často nabídne i ty možnosti, o kterých jste zprvu ani neuvažovali. Možná se vám tak podaří ušetřit skutečně nemalou částku. 

Ceny nemovitostí na maximech

Dle dat společnosti Central Group se na dosažení nového bytu o rozloze 70 metrů čtverečních v Praze musí vydělávat více než 17 let. Konkrétně je to doba 17,3 let. Tato doba je ale uvedena pouze na to, abychom vydělávali na nemovitost. Pokud bychom měli jiné výdaje a platili bychom daně a odvody, samozřejmě se tato doba významně prodlužuje. Index dostupnosti bydlení je tak skutečně neúprosný. 

Dva a půl výdělků navíc

Současná data jsou o to více překvapivá, že oproti loňskému roku je pro pořízení totožného bydlení zapotřebí ještě o dva a půl ročních výdělků navíc. V roce 2021 totiž na pořízení tohoto typizovaného bytu bylo zapotřebí 14,9 průměrné roční mzdy. V roce 2014 to navíc bylo jen necelých deset průměrných mezd. Dostupnost bydlení se podle společnosti stala nejhorší za celou dobu sledování indexu. 

Od začátku roku 2015 se ceny nemovitostí v metropoli zvýšily o více než 136 procent. Ve stejném období se ale mzdy zvýšily ve stejné lokalitě jen o 41 procent. V současné době je průměrná hrubá měsíční mzda v Praze 50 363 korun. Cena bytu o dané výměře je 10 447 836 korun. Nadále se očekává, že ceny nemovitostí se budou zvyšovat.