Renovujte starý nábytek s pomocí vlastních sil. Poradíme vám

Každému na půdě straší starý nábytek, který je těžké vyhodit. Většinou se jedná o nábytek po babičce nebo po dědečkovi, ke kterému máme silnou citovou vazbu, proto ho nedokážeme z domu odnést pryč. Na půdě vám ho však zanedlouho začnou okusovat myši, proto si raději najděte čas a sami si ho renovujte. K renovaci nábytku si nemusíte volat odborníka (tedy pokud se nejedná o starožitný nábytek, k němuž se musí přistupovat mnohem opatrněji než k jiným kusům nábytku), snadno a hravě si s renovací poradíte sami. Jenom musíte vědět, jak na to, a s tím vám poradíme.

Renovace nábytku není nic složitého či těžkého. Je to zkrátka pokus dát starý nábytek do použivatelného stavu. Zvládne to každý kutil, když má správný návod, který naštěstí přinášíme.

Nejdříve odstraňte staré nátěry

Základní krok spočívá v odstranění starých nátěrů. Nábytek je třeba očistit od pavučin a prachu, poté sáhněte po brusce a odstraňte staré nátěry s její pomocí. Jestli se však bojíte, že byste poškodili samotný materiál, existují i chemické odstraňovače, které vám pomohou. Pokud sáhnete po chemikáliích, myslete na to, že musíte nábytek ošetřovat venku, abyste se jí nenadýchali. Dále je nutné dbát na opatrnost – chraňte především své oči, kůži a sliznici. Hlavně nikdy nepoužívejte chemické odstraňovače v blízkosti dětí!

Když je nábytek odstraněn od starého nátěru

Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob odstraňování starého nátěru, dalším krokem je ochrana dřeva. Je nutné zatmelit trhliny, důlky a odstranit jiné nerovnosti, případně doplňte chybějící díly. Následně nábytek ošetřete proti parazitům a houbám, které nábytek nejčastěji napadají. V obchodech najdete mnoho přípravků, vždy se raději poraďte s prodejcem. Mějte však na mysli, že se jedná o preventivní nátěr.

Posledním krokem je natření nábytku barvou, která je nám sympatická, a je to.