Kolik stála prezidentská kampaň každého z kandidátů?

Prezidentské volby letos zasáhly každého z nás. Ať už je nám osmnáct či nikoliv, každý měl svůj názor, i když ho neplnoletí nemohli ukázat tím, že vhodí hlasovací lístek do urny. V současné době se k prezidentským volbám média vrací díky různým spekulacím. Nedávno se dokonce ukázala čísla, která prezidenti zaplatili za svou prezidentskou kampaň. Kolik tedy kampaň jednotlivé kandidáty stála?

Letošní prezidentské volby byly skutečně těsné. Do druhého kola postoupil současný prezident Miloš Zeman a jeho protivník Jiří Drahoš. Celá republika žila tímto druhým kolem, bylo až neuvěřitelně těsné konečné skóre, které se odlišovalo jen několika tisíci obyvateli. Zatímco Jiří Drahoš vyhrál především ve velkých městech, ve vesnicích a v městech malých vyhrál Miloš Zeman, který si tak obhájil svůj post prezidenta České republiky.

Jak jsme zmínili, v současné době se ukázaly světlu světa čísla, tedy konkrétně sumy, které museli prezidentští kandidáti zaplatit za svou prezidentskou kampaň. Kdo zaplatil nejvíce?

Drahoše stála kampaň padesát milionů korun

Ze zprávy financování volební kampaně konečně vyplynulo, kolik jednotliví kandidáti museli zaplatit, aby vůbec mohli se současným prezidentem bojovat. Jiřího Drahoše tato kampaň vyšla na skoro padesát milionů korun. Darem dostal zhruba 46,7 milionů korun, zbylé miliony byly takzvanými bezúplatnými plněními, což byla třeba práce manažera nebo umístění reklam. On sám do své kampaně vložil zhruba 76 300 korun.

Co se týče jeho soka Miloše Zemana, ten do své kampaně vložil 23 milionů korun.

Jak na tom byli další kandidáti na prezidenta?

Co se týče dalších kandidátů na prezidenta, ti investovali mnohem méně. Například Topolánka stála celá kampaň 18,1 milionů korun, na darech získal necelých jedenáct milionů. Druhou nejdražší kampaň měl Michal Horáček, kterého kampaň stála necelých čtyřicet milionů korun. Bezúplatná plnění vyúčtoval na 271 tisíc korun. Marek Hilšer za svou kampaň zaplatil necelé dva miliony korun, dary byly 455 tisíc korun.