Prodej garáže: víte, jak postupovat?

Před tím, než se rozhodnete pro prodej garáže nebo čehokoliv jiného, je určitě dobré udělat si menší průzkum a najít co nejvíc informací. Pokud máte možnost, tak je ideálním řešením poradit se s odborníkem nebo člověkem, který má s těmito záležitostmi zkušenosti. Pokud ne, rádi vám s tím pomůžeme v dnešním článku.

Garáž jako možnost finančního zhodnocení

Klasické garáže dnes zpravidla stojí na městských či obecních pozemcích, a to v mnohem menší míře než dříve, čímž se automaticky stávají lukrativními nemovitostmi. Důvodem je především problematické parkování ve městech, ale i zájem o vytvoření nových komerčních nebo jiných prostor. Část lidí také právě garáží řeší uskladňování věcí, na které není místo v bytech, například jízdních kol či lyžařského vybavení. Na druhé straně, pokud garáž nepotřebujete nebo se potřebujete rychleji dostat k finančním prostředkům, určitě ji můžete zhodnotit. Při prodeji byste ale neměli opomíjet základní věci, které by později mohly vést k problémům s novými majiteli nebo úřady.

Na co před prodejem nezapomenout?

  • Zhodnocení nemovitosti: Nejprve garáž zhodnoťte. Zohledněte stav, umístění a současný trh. To vám pomůže stanovit realistickou prodejní cenu.
  • Příprava prostorů: Upravte garáž tak, aby působila co nejlépe. Dbejte na čistotu a odstraňte nepotřebné věci. Dobře upravená garáž může zaujmout, a také navýšit její hodnotu.
  • Fotografie a inzerce: Udělejte kvalitní fotodokumentaci. Připravte inzerát s důležitými informacemi a pro zveřejnění využijte nejrůznější online i offline platformy.
  • Dotazy zájemců: Připravte se na dotazy od zájemců. Odpovídejte upřímně a poskytněte veškeré relevantní informace. Vytvoříte tak důvěru a usnadníte potenciálním kupcům rozhodování.
  • Čas na prohlídky: Naplánujte si prohlídky s potenciálními zájemci. Během nich poskytujte všechny potřebné informace a buďte ochotni odpovídat na dotazy.
  • Neopomeňte právní aspekty: Ujistěte se, že máte právo na prodej garáže, a že na ní nejsou uvalena žádná zástavní práva.
  • Vyhotovení smlouvy: Po dosažení dohody připravte kupní smlouvu. Ta musí obsahovat podmínky prodeje, cenu, termíny a další relevantní informace. Ideálně by do tvorby smlouvy měl být zapojený i právník.

Převod vlastnictví: Po podepsání smlouvy proveďte převod vlastnictví, které zahrnuje zápis v katastru nemovitostí.