Jak se starat o elektrokoloběžku?

Pořídili jste si elektrokoloběžku a už se těšíte, až na ní budete vyrážet do školy, do práce nebo jen tak po městě? Aby vám koloběžka dlouho a dobře sloužila, je nutné věnovat jí trochu péče. Především je třeba věnovat pozornost baterii, jejíž životnost můžete správnou péčí maximálně prodloužit. A naopak.

Jak se starat o baterii?

Elektrokoloběžky, respektive baterie v nich, jsou uzpůsobené tak, aby vydržely několik stovek nabíjecích cyklů, než začnou degradovat. Když jim ale věnujete trochu péče, vydrží mnohem déle. Začít byste měli u nabíjení. Používejte pouze originální nabíječku. Koloběžku nenabíjejte ihned po jízdě, jelikož by mohlo dojít k přehřátí už tak rozehřáté baterie. Ze stejného důvodu byste na koloběžce neměli jezdit ihned po nabití.

Elektrokoloběžku nenechte úplně vybít, ale nabíjejte ji, když nabití baterie klesne 30–40 %. Pod touto hranicí už stroj stejně není schopný podat požadovaný výkon. Úplné vybití navíc snižuje napětí článků a mohlo by se stát, že baterii už znovu nenabijete. Pokud se chystáte koloběžku na delší dobu odstavit, nechte ji nabitou na 50–70 %.

Baterii poškozují také extrémní teploty. Vyvarujte se teplotám nad 50 °C, nebo naopak pod -20 °C. To znamená nenechávat koloběžku v létě po celý den stát na sluníčku a v zimě ji zase schovávat před mrazem.

Jak se starat o tělo koloběžky?

Pokud jde o samotnou elektrokoloběžku, snažte se vyhnout jízdě v mokru a dešti. Vyvarujte se najíždění na obrubníky a jiné nerovnosti. Jednou měsíčně dotáhněte všechny šrouby. Každých 1000 kilometrů nebo 6 měsíců by koloběžka měla projít servisem. Ideálně před každou jízdou zkontrolujte tlak v pneumatikách – pokud je příliš nízký, mohly by se poškodit.

Koloběžku udržujte čistou. Alespoň jednou týdně si vyhraďte čas na odstranění nečistot suchým či jen mírně zvlhčeným hadříkem. Koloběžka by se nikdy neměla mýt proudem vody.

Potřebujete poradit nejen se správnou péčí, ale i s výběrem té pravé koloběžky? V Eco Vehicle vám ochotně pomohou najít takovou, která vám bude nejvíc vyhovovat.