Jak namíchat červenou barvu?

I když se červená barva zrovna nehodí do všech interiérů, je oblíbená v mnoha domácnostech. Své místo nachází hlavně v obývacím pokoji, kde je skvělým kontrastem bílé nebo jiné neutrální barvě, stejně tak se nanáší na část zdí v dětských pokojích nebo pracovnách. Že s ní chcete oživit i svůj interiér? Pak se nabízí otázka, jak červenou barvu vlastně namíchat. Zejména, když nemáte po ruce přesně ten odstín, po jakém prahnete. 

Červená barva jako primární tón barevného kruhu 

Úvodem si pojďme vybavit takzvaný barevný kruh, který je k vidění v každém obchodu s barvami. Je jakýmsi vyobrazením všech barev a jejích tónů, z nichž některé jsou označovány za takzvané základní neboli primární barvy. A právě sem spadá kromě modré nebo žluté i barva červená. Vedle ní jsou dále sekundární barvy, které vznikají smícháním odstínů primárních barev. 

Červená barva se řadí mezi teplé tóny společně se žlutou nebo oranžovou barvou. Na druhé straně jsou studené barevné odstíny, kam spadá modrá nebo třeba zelená. 

Namíchejte si tu vaši 

I když jsou v obchodech s barvami všechny barvy k dostání po kyblících, někdy se může stát, že daná barva zrovna nevyhovuje. A nebo doma můžete mít jen zbytky barev, ze kterých však můžete vykouzlit zcela jiný odstín.  

Jak si tedy namíchat červenou barvu? Je spojením žluté a modré. Pokud však prahnete po vínovém odstínu, nebojte se k červené barvě přimíchat i trochu té růžové. Ke ztmavení lze použít i kapku černé barvy, naopak sytost uberete pomocí opačné barvy, a to bílé.  

Vínovou barvu v teplém zemitém odstínu můžete mít tak, že zakomponujete kapku hnědé barvy.  

Červená do vašeho interiéru 

Ať už zvolíte červenou barvu v jakémkoli odstínu, s touto barvou vnesete do interiéru subjektivní teplotu. Je ale důležité být s ní opatrní a ideálně ji použijte do takové místnosti, ve které netrávíte tolik času.