Co nepatří do myčky? Něco je nutné umývat ručně 

Myčka je nedílnou součástí moderních i nemoderních kuchyňských koutů. Lidé zkrátka pochopili, že pořízením myčky se šetří voda i čas. Jen se teda v mnoha rodinách ještě nepochopilo, že některé věci do myčky nepatří. I když se velmi snadno odvyká od nutnosti umývat věci ručně, holt v mnoha situacích k tomuto kroku dojít musí. Agresivní čistící prostředky i teplá voda či nadměrná vlhkost by mohla s některými věcmi udělat řádný proces a nenávratně je poškodit. Na co si tedy konkrétně dát pozor? 

Dřevo do myčky nepatří 

Zejména pokud jste hrdými majiteli dřevěných věcí, do myčky takové nádobí nedáváme. Dřevěná prkénka se mohou rozlepit a prasknout, podobně je tomu i u dřevěných víček nebo jiných dřevěných výrobků.  

V současné době je dřevo tím, co má v kuchyních své čestné místo. Je to však stále živý materiál a musíme pamatovat na to, co jsme se o dřevě učili na základní škole. Vlhkost mu zrovna nesvědčí, ani dlouhodobý pobyt ve vodě. A tak prkénka, misky nebo poklopy zachraňte a raději je otřete pod proudem tekoucí vody ve dřezu. 

Nože? Raději ručně 

Co také umývejte raději v rukou jsou nože. Tedy pokud nechcete, aby ztratily svou ostrost. Bylo prokázáno, že když budete nože házet do myčky, jejich ostrost se vytrácí rychlostí blesku. A právě ostrost je v kuchyni daleko bezpečnější, než když budete cokoliv krájet nebo řezat tupou alternativou nádobí.  

Důvodem ztrácející se ostrosti v myčce je především velké množství tekoucí vody, agresivní mycí prostředky a samozřejmě také vysoká teplota. To vše jsou faktory, které se na ostrosti nožů negativně projevují.  

Plastové nádobí je spekulativní 

Lidé mají tendenci dávat do myčky také plastové nádobí, ale v tomto případě mluvíme o velmi spekulativní věci. Záleží totiž na programu, který zvolíte, a také na konkrétním plastu, který chcete do myčky vložit. Není tajemstvím, že mnohé programy v myčce jsou velmi horké a že plasty mohou uvolňovat nebezpečné látky. V souvislosti s těmito jevy dochází k deformaci plastových věcí.  

Pokud se to však rozhodnete risknout, dávejte plastové věci raději do horního koše, kde je teplota obvykle o něco nižší.