Zpestřete svůj balkon popínavými rostlinami   

Přemýšlíte, jak vyzdobit svůj balkon? Ideální možností jsou pnoucí rostliny, které můžete nechat proplést kolem zábradlí nebo jako oporu využít boční zeď.   

Při výběru rostlin se zamyslete nad tím, zda chcete spíše letničky či trvalky. Důležitým faktorem je také, jakou máte orientaci balkonu. Jižní strana se hodí spíše pro letničky, pnoucí růže či zimolez japonský. Břečťanu či hortenzii nevadí stín.   

Pro začátečníky   

Pokud nemáte žádné zkušenosti, můžete začít pnoucími letničkami. Při správné zálivce a hnojení vám mohou dorůst až do dvou metrů.   

  • Povijnice (Iponomea) kvete krásnými fialovými květy. Potřebuje oporu a není zcela mrazuvzdorná, takže se jí daří v zasklených balkonech.   
  • Hrachor (Lathyrys) má širokou škálu barevných kultivarů. Hrachor nemá rád přesazování, proto jej zasaďte do rašelinového kelímku, který můžete umístit do finální nádoby.   
  • Lichořeřišnici možná někteří znáte jako lék při problémy s močovými cestami. Je to však také rostlina se zářivými oranžovými květy, která je nenáročná a tím, že je jedlá, neuškodí vašim potenciálním mazlíčkům.  

Trvalky  

  • Zimolez japonský (Lonicera japonica) vám balkon ozdobí světlými lístky. Potřebuje oporu, slunce nebo polostín a nedaří se mu ve větru.   
  • Břečťan má mnoho kultivarů a je ideální dekorací pro stinné balkony.   
  • Přísavník pětilistý podobný břečťanu, který se na podzim zbarvuje do ruda. Stejně jako břečťan roste expanzivně a požaduje velkou nádobu.   
  • Hortenzie řapíkatá je zajímává pnoucí trvalka, která zvládne úplný stín a je plně mrazuvzdorná.   

Pokud máte dost místa  

I když nejde o typické balkonové rostliny, na balkon se hodí také popínavé růže nebo minikiwi. Obě rostliny však vyžadují velké nádoby a minikiwi je třeba včas seřezávat, jelikož jeho výhony mohou mít až 10 metrů.