Za úrazy si mnohdy mohou lidé sami. V čem chybujeme na pracovišti?

Zajistit řádnou bezpečnost práce je jedna věc, ale skutečně předcházet pracovním úrazům je věc druhá. Aby bylo všechno řádně a právně správně, vyplatí se využít služeb společnosti Extéria, o které se dočtete v Extéria referencích. Přední poskytovatel poradenství v oblasti BOZP a PO se totiž postará o to, abyste případnými kontrolami prošli na výbornou. Navíc vás upozorní na několik přešlapů pracovníků, které k úrazům bohužel vedou.

Komunikační šumy

Nebo jinak zvaně také nedostatek komunikace. Pokud si pracovníci nedokážou mezi sebou říct, že někde vznikla nějaká potíž, překážka nebo došlo k nějaké nehodě, záhy může k úrazu dojít. Nedostatek komunikace spějící k úrazům je tedy především ústní, ale může být samozřejmě i písemný. 

Lidé by mezi sebou na pracovišti měli mluvit. Měli by si sdělovat, co se bude dělat, co bylo dokončeno, měli by odstranit pochybnosti a prostory pro domněnky, které k úrazům spějí.

Roztěkanost

Každý z pracovníků by se navíc měl na svou práci maximálně soustředit. Velmi častou chybou bývá především to, že se myslí na hromadu jiných věcí nebo se pozornost při vykonávání pracovní náplně upíná ke všemu ostatnímu jenom ne k tomu, co se má zrovna vykonávat.

Abyste předcházeli na pracovišti úrazům z roztěkanosti, v nejlepším případě vždycky dokončujte práci, řádně sepisujte kontrolní listy a po návratu k práci se raději vraťte o pár kroků před její přerušení.

Únava

Co stojí za velkou spoustou pracovních úrazů je bezesporu únava, která na člověka doléhá většinou z jeho osobní nezodpovědnosti a minima spánku. V případě, že evidujete u sebe nebo u kohokoliv z kolegů únavu, reagujte na ni. Práci si plánujte tak, abyste s tou nejsložitější a nejtěžší byli hotoví nejdříve. 

Proti únavě pomáhá také pravidelné cvičení a spánková rutina.