Vše, co je nutné vědět o přípravě steaku

Vaření je náš každodenní chléb. Lidé v kuchyni tráví pomalu více času než ve svém zaměstnání. Vymýšlet každý den to, co uděláme k večeři, je někdy opravdu šílené. Pokud se rozhodnete udělat steaky, určitě se zavděčíte nejednomu člověku v rodině. Jelikož však steaky nejsou zrovna levnou záležitostí, měli byste vědět, jak ho připravovat, abyste ho následně nemuseli vyhodit, protože se jeho příprava nepovedla. V případě, že připravujete své první steaky, raději si nechte poradit. Steaky jsou poměrně choulostivé jídlo, na kterém se toho dá hromada zkazit.  

Steaky se nikdy neomývají vodou 

Lidé jsou zvyklí maso po vytažení z plastové vaničky umýt vodou. Jenže steaky se umývat vodou opravdu nesmí. Stačí ho otřít po vybalení papírovou utěrkou, tím veškerá jakási hygiena končí. Než ho položíte na rozpálený gril či pánev, steak by se měl nechat odstát, aby měl pokojovou teplotu.  

Než dáváte steaky na gril nebo na pánev, obvykle ho marinujete. Mnozí lidé přidávají do marinády česnek nebo celé bylinky, ty je ale dobré odstranit předtím, než dáte steak na pánev. Mohly by se totiž připálit a steak by neměl tak dobrou chuť, jakou od něj očekáváme.  

Steak nikdy nepropichujte 

Mnozí lidé při pečení či smažení masa maso propichují, aby zjistili, jestli už je hotové. U steaku to nedělejte, jelikož byste tímto přišli o jeho šťavnatost. Steak ve chvíli, kdy je hotový, sundáte z pánve a necháte ho chvilku odpočívat, než ho budete krájet.  

S přípravou steaků si dejte opravdu záležet, dejte si na čas a nikdy nepřipravujte na jedné pánvi více steaků. Důvodem je to, že by se místo zatažení mohlo maso dusit, a to opravdu nechceme.  

Pánev nebo gril musí být vždy dobře rozpálen 

Obecně taky platí, že povrch pánve nebo grilu musí být opravdu dobře rozpálený. Steak nikdy nepokládejte na nerozpálený povrch.