Vánoční hvězda byla opět symbolem Vánoc

Vánoční svátky jsou zase za námi. Opět to uteklo tak rychle, že jsme ani nestihli mrknout okem. A i když se ty loňské vánoční svátky nesly v krapet jiném duchu, než na jaký jsme zvyklí, stejně v domácnostech dominovala vánoční hvězda. Ta totiž patří k symbolům Vánoc. Otázkou ale je, kde se tady vlastně vzala? 

Pokud se někoho zeptáte na symboly Vánoc, většina lidí si vzpomene na vánočního kapra, stromeček, také cukroví a taktéž na vánoční hvězdu. Jak již bylo zmíněno, vánoční hvězda se zkrátka stala něčím, bez čeho si vánoční svátky úplně nedokážeme představit. Jen hrstka lidí však dokáže říct, kde se vlastně vánoční hvězda vzala nebo odkud k nám přišla.  

Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný 

Pryšec nádherný – slyšeli jste někdy toto označení? Pravděpodobně ne. Jenže přesně takto se vánoční hvězda správně jmenuje. Připutovala k nám z dalekého Mexika. Právě tam byste rostlinu našli ještě ve volné přírodě. Co by vás však možná překvapilo, tak to, že se jedná o rostlinu podobnou keři, ne-li menšímu stromku. Dorůst může až do výše několika metrů.  

Vánoční hvězda je známá tím, že vykvétá hlavně v období, kdy je noc delší než dvanáct hodin. Jinými slovy u nás roste právě v období Vánoc, kdy je noc delší než den.  

V Evropě od roku 1804 

Jak již bylo zmíněno, kořeny vánoční hvězdy jsou až v dalekém Mexiku. Do Evropy se dostala konkrétně v roce 1804. Tehdy ji k nám přivezl nejmenovaný přírodovědec, který si ji však i odvezl zpátky roku 1825. 

Tento typ rostliny se u nás rozšířil až o několik desítek let později, kdy se díky komercionalizaci stal symbolem adventního času a Vánoc jako takových. Zhruba od dvacátého století ji v čase vánočním má na svém stole prakticky každá evropská rodina.  

V jednu dobu nebylo mnoho rodin, které ji dokázaly dál rozmnožovat. Ty, které to uměly, je rozmnožovaly s pomocí tajných technologických postupů, zároveň je tvarovaly do poutavých tvarů. Později však tajemství bylo rozlousknuto a stal se z toho byznys.