Oblíbené pokojovky a jejich původ. Jaké národy se ukrývají ve vašem obýváku?

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí našich domácností. Jen málokterý člověk si však uvědomuje, že díky jejich přítomnosti se v naší domácnosti nachází i celá spousta národů. Každá pokojová rostlina má totiž svůj původ a je velice zajímavé sledovat, odkud konkrétně pokojové rostliny pochází a jaké národy se protkávají naší domácností. Víte, odkud například pochází tchynin jazyk, oblíbená pokojovka začínajících pěstitelů? 

Tchynin jazyk až z daleké Afriky 

Pokud máte ve své domácnosti tchynin jazyk, pak se vám v domácnosti ukrývá drobný kousek středozápadní Afriky. Tato rostlina, která je velice často pěstována začátečníky, pochází z Nigérie, ale volně ji najdete růst také v Kongu u goril. Jsou pro ni typické její ostré listy, které mají podíl na jejím českém jméně – tchynin jazyk. Nehodí se do domácností, kde žijí děti nebo domácí mazlíčkové, jelikož se jedná o jedovatou rostlinu.  

Bromélie z Ameriky 

Bromélie je velice zajímavá pokojová rostlina, která se u nás taktéž velice hojně pěstuje. Důvodem je to, že vnáší do domu trochu exotiky, i když kupodivu nepochází ze zrovna exotické země. Její kořeny sahají do Spojených států amerických, některé druhy však vznikly v latinské Americe. Pokud si ji doma pěstujete, děláte dobře. Dalo by se říct, že ji jakýmsi způsobem zachraňujete. Z volné přírody totiž už mizí.  

Maranta má své kořeny v Brazílii 

Maranta je známá pro své naprosto neuvěřitelné listy, které se barví do různých barev. Aktuálně bychom na světě našli zhruba třicet druhů této rostliny, drtivá většina z nich žije stále na pobřeží Brazílie, odkud ostatně pochází kořeny této rostliny. Pokud byste se chtěli vydat po jejích stopách, vaše kroky by směřovali na sever podél řeky Orinoko. Zde rostlinu také najdete. V hojném zastoupení stále roste na zmiňovaném pobřeží, kterému se taktéž jinak říká atlantský prales.