Náhradní plnění pro firmu nemusí být strašákem

Dle zákona o zaměstnanosti musí firma, zaměstnávající více než dvacet pět zaměstnanců, přijmou do pracovního poměru osoby zdravotně znevýhodněné, a to nejméně čtyři procenta z celkového počtu zaměstnanců. Jestliže tuto povinnost nesplní, každý rok odvádí státu povinnou platbu. Poradíme vám, jak se zbavit peněžního plnění, a přesto dostát zákonu.

Jakými způsoby lze zajistit náhradní plnění?

Zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., v platném znění umožňuje čtyři možné způsoby, jak zajistit pro firmu náhradní plnění:

Přímá platba

Přímou platbou máme na mysli odvod do státního rozpočtu, což není zrovna oblíbenou formou pro managment. Peníze firma odvádí na účet úřadu práce. Peněžní odvod je vlastně jakási „pokuta“ za to, že firma nezaměstnává osoby se zdravotním postižením. Zde „jen“ platíte, avšak nezískáváte žádnou výhodu, avšak můžete, jak nastíníme dále.

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Bohužel ne každý zaměstnavatel má podmínky pro zaměstnávání těchto osob. Navíc pracovní pozice nelze ani vytvořit, takže tato varianta pro leckteré zaměstnavatele nepřichází v úvahu.

Odebíráním služeb či výrobků od firem, jež poskytují náhradní plnění

V tomto případě přichází výhoda, kdy šetříte peněžní odvod do státního rozpočtu, ale odebíráním služeb či výrobků splňujete zákonnou povinnost uloženou Zákonem o zaměstnanosti. Velkým kladem je to, že peníze de facto dáváte například chráněným dílnám, které navíc podporujete v jejich existenci. Můžete odebírat různé služby, jako například i úklidové služby, bezpečnostní služby, různé dárkové předměty, kancelářské potřeby, dokonce i zážitky apod. Tato forma plnění je velmi praktická a svým způsobem výhodná pro obě strany.

Kombinace zaměstnáváním osob se zdravotním postižením a odebíráním služeb

Vězte, že se této povinnosti, náhradního plnění, nemůžete nikterak zprostit. Naopak jejím nedodržením se vystavuje vaše firma vysoké pokutě, proto rozmýšlejte včas a hledejte ty nejvýhodnější formy plnění pro váš podnik.