Kliky jsou důležitou součástí vašeho interiéru. Podle čeho bychom je měli vybírat?

Klika může ovlivnit celkový vzhled vašich dveří, a tím i vzhled vašeho interiéru. Pokud do krásných nových dveří použijete starou kliku, zcela tím pokazíte její vzhled. Stejně tak nová klika může trochu napravit dojem nepěkných starých dveří. Na trhu existuje nepřeberné množství klik. Základním pravidlem je neumísťovat do moderních dveří rustikální kliku a naopak. Vždy je důležité přihlédnout k tomu, v jakém stylu jsou vaše dveře, potažmo interiér domu.

Velikost kliky

Na výběr jsou kliky nenápadné, spíše menší, nebo naopak příliš velké a robustní. Jaké bychom měli zvolit? I zde je obecné pravidlo, které praví: pokud jsou vaše dveře nápadné (například vyřezávané), masivní nebo vypadají těžké, měla by tomu odpovídat také vaše klika. Čím větší a nápadnější dveře, tím větší a nápadnější by měla být také klika. Opět je ale důležité zvážit to, v jakém stylu jsou dveře.

Barva a materiál

Pokus svůj interiér ladíte zejména do tlumených a jemných barev, můžete vybrat takovou barvu kliky, která nebude oproti dveřím příliš výrazná. Je-li ale váš interiér laděn do spousty barev, můžete zvolit kliku na základě kontrastu. Pro dveře v moderním stylu se hodí kliky z oceli nebo hliníku. Pro dveře ve starodávném stylu se tyto materiály příliš nepoužívají. Materiál, který je v nich nejčastěji použit, je mosaz (nebo jeho napodobenina).

Typy rukojetí

Nejběžnější jsou kliky s pevnými rozetami, kulaté nebo hranaté rozety, s vložkou nebo klíčem. Mohou mít obdélníkový nebo čtvercový tvar a pak jsou obvykle dvou nebo jednodílné. Existují také kliky, ve kterých je klíčová dírka nebo speciální knoflík se záchodovým zámkem. Také stojí za to věnovat pozornost pružinám v rukojetích. Umístěné na obou stranách výrazně zvyšují komfort otevírání a zavírání dveří. Jsou o něco dražší, ale klika je součást domu, kterou běžně a často používáme, takže se vyplatí do nich investovat.