Kam odkládat peníze? Nenechávejte si je pod polštářem

Zbývají vám každý měsíc nějaké finance k dobru a chcete začít efektivně šetřit? Pak jistě přemýšlíte, kam peníze nejlépe ukládat. Možností je hned několik, od prasátka na horní poličce ve vaší ložnici, přes bankovní účty, až po investice do akcií nebo třeba dluhopisů. Která varianta je ta nejvhodnější, to záleží na objemu vašich úspor, vaší disciplíně i vašich plánech. 

Běžný či spořicí účet 

Na běžném účtu můžete samozřejmě nechávat i své pravidelné přebytky, peníze se ale nijak nehodnotí. Řadu lidí navíc plusový zůstatek na účtu vybízí k utrácení, takže ke spoření nakonec nikdy nedojde. Vhodnější je účet spořicí, kde již ke zhodnocení dochází, byť není příliš vysoké. Peníze si na něj můžete nechat převádět pravidelně trvalým příkazem z běžného účtu, takže na spoření nemusíte ani myslet. Dnes je přitom již standardem, že peníze ze spořicího účtu můžete obratem převést na účet běžný a z něj i vybrat, takže se nemusíte bát, že v případě potřeby nebudete moci s penězi manipulovat. V případech obou typů účtů jsou přitom vklady pojištěné. 

Stavební spoření 

Pokud plánujete spoření opravdu významnějšího objemu a nevadí vám vázací doba, vhodnou možností je stavební spoření, v rámci kterého získáváte státní podporu ve výši 10 procent (nebo maximálně 2000 korun ročně na klienta), vklady jsou pojištěné a zhodnocení financí je garantované. Stavební spoření však musíte platit nejméně 6 let a neminou vás vstupní poplatky i poplatky za vedení účtu, stejně jako odvádění daně z příjmu.  

Doplňkové penzijní spoření 

Pokud si chcete vytvořit rezervu na stáří, vhodnou volbou je doplňkové penzijní spoření, které láká především na státní podporu. Maximálně můžete získat od státu 230 korun měsíčně a přispívat vám může i zaměstnavatel. U příspěvku od 1 000 do 3 000 korun měsíčně můžete také šetřit na daních. Naspořené peníze ale budete moci využít až po dosažení důchodového věku.  

Dluhopisy 

Dluhopisy s pevným výnosem vydávají státy i firmy na pevně stanovenou dobu a vždy dopředu víte, jaký úrok dostanete. Zejména u státních dluhopisů jde tedy o poměrně bezpečnou a jistou investici bez dodatečných podmínek. U firem je potřebné důkladné prověření, protože hrozí i riziko úplné ztráty prostředků.  

Akcie 

Akcie jsou vhodné jako dlouhodobá investice minimálně na dobu 10 let. Čím déle akcie budete ve svém portfoliu držet, tím pravděpodobněji budou vaše výnosy vyšší než z jakékoli jiné investice. Musíte se ale připravit na občasné výkyvy, poplatky i zdanění dividend.