Jak vyčistit gril efektivně a rychle?

Grilovací sezona se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. A to znamená, že většina aktivních “grilmanů” se začíná ptát, jak gril zase hezky vyčistit, aby byl přichystán na příští rok. Zatímco někteří čistili gril po každém pátečním grilování, jiní gril jen letmo setřeli a říkali si, že gril pořádně vyčistí až v okamžiku, kdy ho budou zase na rok uklízet do kůlny. Ať už patříte do té nebo oné skupiny, v každém případě oceníte vědět, jak gril vyčistit opravdu efektivně a rychle. Není to taková věda, jak se na první pohled zdá. 

Mějte po ruce kvalitní kartáč na čištění grilu

Základem dokonalého vyčištění grilu je kvalitní kartáč, který je určen právě k této činnosti. Dnes byste narazili na trhu na celou spoustu kvalitních kartáčů, stačí si jenom vybrat ten, který je určen pro váš gril nebo který je k němu nejšetrnější. Doporučujeme volit takové, které mají velké množství ocelových štětin, jež dokážou zbavit gril i těch zaschlých zbytků jídla. Pokud máte gril plný užších spárů, volte kartáč speciálního tvaru určenému právě na užší spáry. 

Čistíme každou část grilu zvlášť

Samozřejmě je nejlepší, když se k čištění grilu přistupuje hned, co dogrilujete. Důvodem toho je fakt, že gril je stále ještě rozpálený a přichycené pokrmy z něj snadno jdou dolů. Pokud jste však prošvihli tuto šanci a gril jste nechali zchladnout, čeká vás trochu víc práce. A aby to šlo snadněji, gril si ideálně rozeberte a vyčistěte každou část zvlášť. Zejména klaďte důraz na rošty, které při grilování dostávají nejvíce zabrat. 

Aby šla mastnota či připáleniny z grilu hravě dolů, pořiďte si prostředky určené k čištění grilů. Jsou to skvělí pomocníčci, díky kterým se nebudete čištěním grilu zabývat dlouhé hodiny. 

Máte plynový gril?

Jestliže jste majitelem plynového grilu, pak mu věnujte speciální péči. U plynových grilů je třeba vyčistit i hořáky. Odstraňte hlavně všechny nečistoty, které by mohly způsobit vzplanutí.