Jak správně zacházet s křovinořezy

Křovinořezy jsou v současné době hojně využívané majiteli zahrad. A nelze se tomu divit. Jsou to totiž schopné stroje, které mnohdy zastanou práci lépe než tradiční benzínové nebo jiné sekačky. V případě, že máte na zahradě některá místa hůře přístupná běžnou benzínovou sekačkou, jsou křovinořezy vždy vítané. Jen abyste si s nimi neublížili nebo jim zbytečně nezkracovali životnost, držte se několika rad týkajících se jejich používání. 

Mějte k nim vždy dostatečné vybavení

Není tajemstvím, že křovinořezy musí mít řádnou výbavu. Pokud řádnou výbavu nemáte, může být práce s nimi obtížnější, náročnější nebo zkrátka a dobře těžší. Proto i při výběru ideálního stroje pamatujte na bohatost příslušenství. Jestliže vybraný model toho nemá tolik k dispozici, raději hledejte trochu jiný, ke kterému byste mohli dokoupit všechno potřebné. 

Mezi základní vybavení patří například strunová hlava, popruh a nádoba na míchání paliva, případně také doplňkový trojzubec. 

Pravidelná údržba je velmi důležitá

Stejně jako u jiných zahradních strojů, také u křovinořezů je velmi důležitá jejich údržba. Pokud se opomíjí, výrazně se zkracuje doba životnosti daného zahradního náčiní, ale také se markantně snižuje jejich účinnost a funkčnost. 

Při pravidelné údržbě kontrolujeme a čistíme především vzduchový filtr, dále čistíme žebrování motoru, tím se vyhýbáme zbytečnému přehřívání. 

Bez ochranných pomůcek by to nešlo

Aby byla zajištěno správné zacházení s křovinořezem, musíte mít po ruce dostatečné množství ochranných pomůcek. Nosný popruh je velký pomocník, díky kterému ulevíte při práci nejen rukám, ale také zádům. Kromě něj však mějte také ochranné brýle nebo štít, díky němuž vám do očí nevletí žádný kamínek nebo kousek dřeviny, což se stává velmi často. 

Co se týče zmiňovaného popruhu, ten by měl být především ergonomicky tvarovaný a dobře seříditelný.