Jak si být s partnerem blíž?  

Potkali jsme náš ideální protějšek. Vznášíme se na obláčku a jsme zamilovaní až po uši. Všechno je růžové a věci, které nám u partnera třeba úplně neladí, s lehkostí přecházíme. Jednoho dne zamilovanost z každého vztahu do velké míry vyprchá. Přicházejí výzvy a mnoho společné práce na sobě i na vztahu. Spolu s tím se může vplížit pocit, že už si nejsme blízcí tak, jako tomu bylo dřív. Jak do vztahu pravidelně vracet pocit blízkosti, i když už dávno nejste zamilovaní? 

Poslouchat neznamená naslouchat 

Posloucháš mě vůbec? Ale jo. Naslouchání vnáší do vztahu pocit pochopení, blízkosti a pozornosti. Jak poznáte, že opravdu nasloucháte? Nejsnáze vám to ukáže reakce partnera, který se přestane ujišťovat, jestli ho posloucháte. Naslouchat druhému totiž znamená dát mu svou plnou pozornost a přítomnost. Poslouchat můžete pro informace, a také proto, abyste mohli odpovědět. Když nasloucháte, vnímáte hlavně partnera a neřešíte, co mu vzápětí odpovíte.  

Společné plánování 

Pocit, že spolu vzájemně počítáte, vám mohou přinést společné plány. Naplánujte si pravidelně do kalendáře překvapení, koncert vaší oblíbené kapely nebo společné vaření nového jídla. Oba se máte na co těšit a zároveň víte, že se ve vzájemném čase budete opravdu věnovat jen sobě a vytváření pohody. 

Objímání 

Fyzický dotyk v nás probouzí klid, vzájemnost a tvoří citové pouto. Na pohlazení či objetí mozek reaguje produkcí hormonů, které v nás obnovují pocit zamilovanosti a sounáležitosti s tím druhým. Objímejte se i tehdy, když se vám nechce nebo jste unavení. Uvidíte, že za pět minut se budete cítit úplně jinak a daleko lépe!  

Revize vztahu 

S autem jezdíte také pravidelně do servisu, že? Dlouhodobé vztahy potřebují pravidelnou péči také. Lidé se mění, rozvíjí a často přehodnocují své potřeby a priority. Nežijete se stále stejným člověkem, proto je dobré si jednou za čas udělat revizi vztahu. Mluvit o tom, co mezi vámi funguje, a co naopak vůbec. Společná řeč o budoucnosti a vizích vztahu může ušetřit nejedno trápení, ale hlavně posiluje partnerské pouto a snahu do vztahu investovat.