Jak se správně starat o zahradní nábytek

Zahradní nábytek je v našich zeměpisných šířkách vystaven skutečně silné zatěžkávací zkoušce. Prudké slunce, mráz i déšť – to jsou vlivy, které se na kondici nábytku mohou nesmazatelně podepsat. Jak to udělat, aby vám jednotlivé prvky vydržely dlouho bez poškození?   

Pravidelná péče nese své ovoce 

Některé kusy nábytku jsou přímo konstruovány tak, aby co nejdéle odolaly povětrnostním vlivům. Například parkové lavičky jsou zhotoveny z materiálů, které po několik let odolají vystavení větru i dešti. Pravidelná údržba vám i po skončení základní lhůty, kdy je venkovní nábytek chráněný, přinese své ovoce.   

Olej? Může být 

Když máte na zahradě dřevěný nábytek, respektive dřevěné lavičky konkrétně, a přejete si, aby vám déle vydržel, spolehněte se na olej. Například týkový olej pomůže prodloužit životnost dřevěných prvků, které jsou vystaveny změnám počasí i ostrému slunci nebo vytrvalým dešťům. Týkový olej by se měl do nábytku impregnovat alespoň dvakrát ročně vždy v době, kdy je stálejší počasí.  

Přístřešek je ideální volba 

Pokud máte na zahradě možnost nábytek vždy na večer schovat pod střechu, udělejte to. I při dobré péči o něj se dřevo nejdéle uchová, když jej skryjete. Například můžete nábytek schovávat, když se blíží delší období s nejistým počasím, nebo také na podzim.  

Textil schovejte vždy 

Součástí zahradního nábytku je často také textil. Ten byste měli mít uložen pod přístřeškem neustále a vzít si jej pouze v případě, kdy budete nábytek využívat. Textilním materiálům nesvědčí ani silné slunce, ani déšť či dokonce sníh. Stanovte si proto místo, kam budete tyto prvky odkládat a odkud je také jednoduše vyzvednete. Když textil udržíte v suchu, vydrží vám dlouhá léta. 

Zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou péči, aby vám vydržel krásný po dlouhá léta. Posezení na zahradě se pak promění ve chvíle pohody a radosti – vše potřebné bude vždy v dokonalém stavu.