Jak pěstovat skalničky aneb rady pro začátečníky
Skalka je nedílnou součástí okrasné zahrady. Často ji najdeme u jezírka na zahradě nebo třeba před vchodovými dveřmi. Řada lidí touží mít takovou skalku i na své zahradě, ale má z toho trochu respekt. Důvodem může být třeba to, že si jsou moc dobře vědomi toho, že v minulosti jim mnohé květiny ne zrovna dlouho vydržely ve skvělé formě. Skalky se však nemusíte bát, pěstování skalniček není nic těžkého. Jen tedy dodržujte několik rad a tipů, které pro vás máme.
Pokud jste nestihli skalničky zasadit na jaře, zasaďte si je nyní. Na skalničky nikdy není pozdě. Kromě klasických alpinek si zasaďte třeba nádherné sukulenty nebo cibuloviny, které skalku rozzáří do všech různých barev. A jak tedy na to? Přinášíme několik rad nejen pro začátečníky.
Rady pro začátečníky, jak pěstovat skalničky
- Na skalce vždycky pěstujte takové druhy rostlin, které vyžadují podobné nebo stejné podmínky. Jen tak budete stoprocentně vědět, že se bude rostlinám dařit, že dosáhnete dobrých výsledků. Navíc bude daleko snazší skalku udržovat.
- I na skalce mějte připravený vhodný substrát. Základním substrátem na skalce by měl být substrát rašelinový, který vyžadují hlavně rostliny milující kyselou půdu. Jiné druhy rostlin vyžadují spíše neutrální půdu.
- Je dobré mít ujasněné nároky rostlin na vláhu. Pokud pěstujete suchomilné rostliny, substrát je třeba mít dobře propustný a rychleji vysychající. Každá rostlina potřebuje ke svému životu zcela jinou závlahu a je třeba to respektovat a mít neustále na paměti.
- Důraz klaďte i na návrh skalky. Při navrhování skalky berte ohled na charakter zahrady, musí do okolní zahrady nenásilně a vhodně zapadat. Stejně tak s návrhem skalky musíte být spokojení vy – skalka není nic finančně nenáročného, její následné předělávání by nemuselo být nic příjemného.