Jak ozdobit vchod domu?

Vchod do domu je jednou z nejdůležitějších součástí našeho obydlí. Je to místo, které vítá nejen nás, ale i návštěvy, a tak by mělo působit útulně, příjemně a vstřícně. A jak toho docílit? Jde to překvapivě snadno.

Jeden harmonický celek

Vchod nejsou jen dveře. Jeho nedílnou součástí jsou i stříšky nad vchodové dveře, terasa, případně schodiště a chodba či předsíň uvnitř. To vše by spolu mělo ladit. Pokud bude byť jen jedna z těchto částí neupravená, zašlá či dokonce rozbitá, vrhá to špatný stín na celý vchod.

Vchod do domu i jeho okolí by mělo být vždy čisté a upravené. Pokud si potrpíte na dekorace, skvělým působištěm jsou vchodové dveře, na které můžete umisťovat prvky podle ročního období. Chybu nikdy neuděláte ani květinami v květináčích nebo zajímavou rohožkou.

Do jakého stylu vchod ladit?

Máte rádi minimalismus? Jednoduché linie a čisté barvy doplňte z každé strany vchodu jednou stálezelenou rostlinou v moderním květináči. Ozdobou a zároveň funkčním prvkem se může stát cedulka s číslem domu.

Vchodové dveře často lákají k zavěšení věnců. Ať už je zakoupíte, nebo vytvoříte svůj vlastní, měňte ho podle ročního období. Zároveň ho doplňte pár prvky, které celé období charakterizují – na jaře vázou s lučním kvítím, v létě kvetoucími muškáty, na podzim dýněmi a v zimě třeba skleněnými ozdobami.

Máte rádi přírodní materiály a i vaše obydlí připomíná spíš roubenku nebo pohádkovou chaloupku? Dřevěné dveře ještě podtrhněte dekoračními prvky ze sušených květin, kamenů, ale i dřevěných materiálů. Nezapomeňte nad vchod zavěsit menší lucernu.

Jste romantická duše, která se ráda zasní v rozkvetlé zahradě? Oživte vchod do domu popínavými rostlinami a barevnými květinami. Zbytek není třeba nijak zdobit – stačí jednoduché detaily na bílém či přírodním pozadí.

Chováte domácího mazlíčka? Dejte to návštěvám najevo už u vchodu. Sošky a dekorace s motivem psů, koček nebo třeba papoušků jasně vystihnou, kdo je doma pánem.