Dům nebo byt? Hledáme ideální bydlení

Během svého života se několikrát stěhujeme. Poslední průzkumy také ukazují, že minimálně jednou bydlíme v menší bytové jednotce čili že opouštíme klasický rodinný domek z malty a cihel. I díky tomu máme možnost zjistit, jaké bydlení je pro nás vhodnější. I když vždycky záleží na preferencích člověka jako takového, lze vypíchnout výhody a nevýhody jak domu, tak bytové jednotky sídlící ve městě. Pojďme na to! 

Výhody a nevýhody bydlení v bytě 

Pokud bychom upustili od toho, jestli bydlíme v pronájmu nebo ve svém bytě, za nevýhodu lze považovat menší podlahovou plochu. Pokud se však nacházíte v životní fázi, kdy vám menší prostory vyhovují, protože žijete sami, maximálně s přítelem nebo přítelkyní, nebudete to pravděpodobně brát jako nevýhodu, spíše jako výhodu.  

Bydlení v bytových jednotkách má jednu velkou výhodu, a sice je zde lepší občanská vybavenost. Byty se většinou nachází přímo uprostřed města, tudíž to máte blízko nejen do obchodního centra, ale také do kina, parku, kavárny nebo restaurace. Při bydlení v rodinném domě za zábavou a podobnými aktivitami často musíte dojíždět.  

Co se významně liší v porovnání s bydlením v rodinných domech, jsou sousedské vztahy. Ne všichni sousedé se dobře znají, většinou se jen sem tam pozdraví na chodbě a udivují se, že někdo takový bydlí v jejich paneláku. Opět je však na každém člověku, jestli to bude brát jako výhodu či jako nevýhodu.  

Výhody a nevýhody bydlení v domě 

Co se týče bydlení v domě, jistě oceníte více prostoru a bezesporu také zahradu, která se kolem rozpíná. Jinými slovy můžete více “dýchat”. Navíc je zde více prostoru k individuální realizaci. V případě nájmu se musíte pronajímatele bytové jednotky ptát, zdali vůbec může dojít k nějakým změnám či nikoliv. Samozřejmě s většími prostory se také pojí vyšší náročnost úklidu.  

S bydlením v rodinném domě se také pojí vyšší komfort z hlediska hluku a také z hlediska soukromí. Nemusíte se tolika ohlížet na sousedy, kteří v paneláku bydlí hned za jednou ze zdí.