Dovolená v autě. Kde se smí přespávat a kde naopak nikoliv?
Dovolená v autě – to se vší pravděpodobností bude trend letošního léta. Řada lidí už nyní instaluje do svého vozidla vestavbu do auta na spaní, aby tak ušetřila náklady za penziony nebo hotely, které si budou účtovat nemalé částky. Mnohem lépe by však lidé udělali, kdyby se zajímali o to, kde vlastně mohou a kde naopak nemohou přespat. Přece jenom ne všude je takzvané spaní “na divoko” povoleno.
Například v České republice se nejčastěji přespává v autokempech, ale obecně není zakázáno spát nikde (tedy až na soukromé pozemky, národní parky, chráněné krajinné oblasti či vojenské vjezdy). Ale jak je tomu za hranicemi?
V Bulharsku je volné kempování povoleno
Pokud byste se chtěli podívat do Bulharska, máte zelenou. Zde je volné kempování povoleno, a to takřka bez výjimek. Jen se má dbát zvýšené opatrnosti, protože ne všude je to v Bulharsku zrovna bezpečné.
V Dánsku se nesmí přespávat poblíž pláží
Co se týče Dánska, zde je kempování také povoleno. Výjimkami je jen pár oblastí (zejména těch, které jsou blízko pláží). Neplatí to však pro všechny pláže, proto se vždy dopředu informujte o tom, jak to na daném místě vlastně je.
Jak je tomu ve Francii?
Rozhodli jste se pro takzvané volné kempování ve Francii, jedné z nejromantičtějších zemí na světě? Pak můžete přenocovat na soukromých pozemcích po předchozí domluvě s majitelem. Naopak přespat nemůžete v národních parcích nebo v přírodních rezervacích.
Obecně jsou však Francouzi velmi tolerantní, co se přenocování v autě týče. Je však dobré je zbytečně neprovokovat čili se na daném místě nezdržujte déle než jednu noc, stejně tak nerozdělávejte oheň a dbejte na pořádek. Ve Francii to tedy skutečně bude road trip v pravém slova smyslu – každý den na jiném místě.
Kde je například přenocování v autě zakázáno?
- Chorvatsko
- Itálie